Struktura předmětu:
1. Úvod: Je společnost úzkostně-depresivní? + logistika semináře
2. Podhoubí duševních nemocí – zraněná společnost (tělo, duše a duch člověka/společnosti).
3. Šťastní až na věky – odvrácená tvář pokroku a toxická pozitivita.
4. Rozervanost moderního člověka – mezi vědou a vírou.
5. Nezralost a osamění: Individualizovaná společnost – deprese jako produkt moderní společnosti.
6. Deprese jako nemoc doby: únava materiálu.
7. Duchovní rovina deprese: Ztráta smyslu.
8. Život ve virtuální realitě: Sociální sítě a AI, konspiritualita jako téma doby.
9. Ekologie a společnost: psychedelická renesance a reconnecting?
10. Shrnutí / Exkurze do Fokusu Praha (bude potvrzeno)
Naše na výkon, pozitivní přístup, efektivitu a vizuální perfekcionismus zaměřená společnost dosáhla nebývalého rozmachu, ale má také svou stinnou stránku: cca na 25% populace se vztahuje riziko, že v průběhu svého života zažije vážnou depresi (WHO). Počet předepsaných antidepresiv se za poslední dvě dekády zvýšil několikanásobně (ceskovdatech.cz). Deprese se stává sociálním fenoménem.
V DES1 položíme základy pro pochopení deprese a poruch nálad obecně jako společenského fenoménu, který bytostně souvisí se způsobem, jakým jako společnost interpretujeme svět a vykládáme realitu (tedy tvoříme hodnoty). Budeme depresi a poruchy nálad zkoumat na ose tělo-duše-duch, s důrazem na Ehrenbergův koncept nového kapitalismu, Masarykovo pojetí sebevražednosti jako produktu moderní společnosti, Baumanův vhled do postmoderních dějů, Lipovetského hypernarcismus, roli genderu a věku a sociálních sítí.
Přepracovaná verze DES1 se vrací na scénu. Lepší návaznost jednotlivých témat a více podcastů a videí pro samostudium. Já nabízím pohled psychologický a pohled sociologický nám nabídnou výše uvedení mistři v oboru – a VY. Proto je seminář určen primárně pro studenty vyšších ročníků (třetí roční bakalářského studia a výše).