Podrobné informace a kompletní materiály k výuce jsou v Moodle (https://dl3.cuni.cz/course/view.php?id=148)
Předmět především rozvíjí kritické metodologické uvažování studentů, seznámí je s konkrétními praktickými postupy a možnostmi analýz, a také s možnostmi a úskalími interpretace a prezentace dat.
Blok 1: Metoda a metodologie ve společenských vědách 1. Věda, výzkum, empirie2. Přehled metodologického ekosystému ve společenských vědáchBlok 2: Vybrané metody společenskovědního výzkumu 3. Experiment4. Výběrové šetření5. Standardizované dotazování6. Otázka a dotazník7. Obsahová analýza; standardizované pozorováníBlok 3: Analýza a interpretace dat 8. Ananlýza sítí (VYUČUJE SE NEPRAVIDELNĚ) 9. Výzkum jako proces 10. Analýza dat11. Interpretace dat12. Chyby ve výzkumu
Cílem předmětu je seznámit studenty napříč obory FF UK s kvantitativní metodologií výzkumu ve společenských vědách (metodám kvalitativním se věnuje jiný celofakultní předmět). Má za cíl naučit studenty rozumět metodám kvantitativní analýzy (nikoli je samostatně provádět), rozvíjet u nich obecnou schopnost orientovat se v informacích, které jsou na nich založeny, a rozumět touto optikou běžnému světu. Je koncipován tak, aby uspokojil potřeby především dvou typy studentů. Těch, kteří: 1. potřebují získat obecné základy, které se následně budou rozvíjet v navazujících předmětech jejich vlastních oborů. Pro tyto studenty je absolvování předmětu přínosné v tom, že získají především ucelený přehled základních konceptů, pojmů a postupů. 2. žádný jiný/další předmět kvantitativních výzkumných metod ve svém oboru mít nebudou a potřebují základní orientaci. Pro tyto studenty je absolvování předmětu přínosné v tom, že získají především obecnou schopnost orientovat se v informacích, které jsou na výzkumech založeny, a dokáží touto optikou lépe rozumět výzkumnému procesu i každodennímu světu.
Předmět je možné zapsat opakovaně.