Úvod do anatolské srovnávací jazykovědy.
V ZS 2023 bude předmět Úvod do starého jazyka představovat konkrétně úvod do anatolské jazykovědy. Seznámíme se s anatolskou jazykovou rodinou, jednotlivými jejími zástupci a jejím místem v IE jazykové rodině. Naučíme se práci s elektronickými zdroji k anatolským jazykům, zorientujeme se ve slovnícich a další sekundární literatuře. Seznámíme se též s knihovnou Ústavu a s prací s knihovními portály a informačními zdroji FF UK. Důležitou součástí předmětu bude úvod do chetitského klínopisu a čtení jednoduchých klínopisných excerptů. Podmínkou udlení zápočtu je kromě úspěšného napsání dvou písemných prací i vysoká účast na přednáškách.
Doporučená bibliografie:
Hoffner, Harry A. 1990. Hittite myths. Edited by Garry Beckmann (Writings from the Ancient World / Society of Biblical Literature, vol. 2). Atlanta: Scholar’s Press.
Hoffner, Harry Angier. 1997. The laws of the Hittites: a critical edition. Leiden: Brill.
Hoffner, Harry. 1998. From the disciplines of a dictionary editor. Journal of Cuneiform Studies 50, 37–44.
Hoffner, Harry A. / Melchert, Craig H. 2008. A grammar of the Hittite language. Vol. I: Reference grammar. Winona Lake: Eisenbrauns.
Hoffner, Harry Angus. 2009. Letters from the Hittite kingdom. Atlanta: Society of Biblical Literature.
Hrozný, Bedřich. 1915. Die Lösung des hethitischen Problems. Mitteilungen der Deutschen Orient-Gesellschaft 56. Berlin: Deutsche Orient-Gesellschaft, 17 –50.
Hrozný, Bedřich. 1917. Die Sprache der Hethiter. Leipzig: J.C. Hinrichs´sche Buchhandlung.
Kloekhorst, Alwin. 2008. Etymological dictionary of the Hittite inherited lexicon. Leiden: Brill.
Melchert, H. Craig. 1994. Anatolian historical phonology. Amsterdam: Rodopi.
Puhvel, Jaan. 1984–2013. Hittite etymological dictionary. Berlin: Mouton de Gruyter.