1) Seznámení s tématem semináře ? Slovenské dějiny jako součást dějin uherských, význam českého vlivu na Slovensko 2) Velká Morava 3) Uhry jako kořist dynastií (13. ? 15. století) 4) Husité na Slovensku 5) Turecký zásah do dějin Slovenska 6) Třicetiletá válka a odboj uherských magnátů 7) Náboženská tvář Slovenska v 16. ? 18. století 8) Bratislava město králů 9) Bratislava křižovatka národů 10) 18. století a Slovensko (osvícenství, josefinismus)
Cílem předmětu je seznámit posluchače se základními procesy starší slovenské historie. Od nejstarších dob až po začátek 19. století.
Vzhledem k malému prostoru je předmět koncipován jako řada samostatných klíčových témat z dějin Slovenska, tak aby posluchač v kombinaci se samostudiem dostal základní přehled o historickém vývoji Slovenska a jeho roli v dějinách střední Evropy. Důraz je kladen na klíčová témata vývoje slovenského území.
Historie Velkomoravské říše, Uhry jako předmět zápasu dynastií ve 13. a 14. století, husité na Slovensku, Uhry magnátů, náboženský vývoj v 16. století za působení reformace, třicetiletá válka a protihabsburský odboj, turecké ohrožení Uher, Bratislava jako město králů a křižovatka národů atd. V těchto vybraných tématech popsat zásadní momenty vývoje slovenského území a slovenského etnika, přičemž v mnoha případech existují paralely s vývojem českého území, na které bude upozorněno.