Charles Explorer logo
🇨🇿

Česko-slovenské vztahy v zrcadle činnosti českých slovakofilů 1896-1914

Předmět na Filozofická fakulta |
ASK400070

Sylabus

Výběrová přednáška se bude věnovat zásadnímu období pro vývoj česko-slovenských vztahů před první světovou válkou. Téma vzájemných vztahů je zde představeno především v činnosti českého slovakofilského hnutí, konkrétně osobností učitele Karla Kálala z nejstarší ?slovakofilské" generace, dále v postavě dr.

Aloise Kolíska, představitele moravského katolicismu a nakonec ing. Josefa Rotnágla, komunálního politika a předsedy Českoslovanské jednoty.

Přednáška zahrnuje dále česko-slovenský politický kontext, tj. úroveň vztahů českých a slovenských politiků před rokem 1914 (Slovenská národná strana, A. Hlinka, K.

Kramář, T.G. Masaryk), jakož i zásadní mezníky vzájemných vztahů, jakou byla např. tragédie v Černovej v roce 1907, setkání v Luhačovicích či aktivity slovenských studentů v Praze (spolek Detvan).

V konečném důsledku by v zrcadle činnosti českých slovakofilů měla odkrýt skutečnou úroveň vztahů Čechů a Slováků před první světovou válkou. 1. Úvod do problematiky, Češi a Slováci do roku 1890, pojem slovakofilství. 2. České slovakofilství v romantickém období - Karel Kálal. 3. Pomoc Slovensku mimo české prostředí Björnstjerne Björnson a Seton-Watson. 4.

Slovenská politika a české prostředí 1890-1901. 5. Česko-slovenské vztahy v katolickém prostředí, uherské církevně-politické zákony 1890-1896. 6. Slovakofilská činnost Aloise Kolíska. 7.

Slovenská politika a české prostředí 1901-1913 (T. G.

Masaryk, Karel Kramář). 8. Černovská tragédie a Andrej Hlinka v Čechách 1907. 9. Česko-slovanská jednota 1896-1914. 10. Slovakofilská činnost ing.

Josefa Rotnágla. 11. Luhačovické sněmy, slovenští studenti ve spolku Detvan a čeští slovakofilové. 12.

Slovenská politika, čeští slovakofilové a události let 1913-1914. 13. Shrnutí, další osudy českých slovakofilů po roce 1914.

Anotace

Výběrová přednáška se bude věnovat zásadnímu období pro vývoj česko-slovenských vztahů před první světovou válkou. Téma vzájemných vztahů je zde představeno především v činnosti českého slovakofilského hnutí, konkrétně osobností učitele Karla Kálala z nejstarší ?slovakofilské" generace, dále v postavě dr. Aloise Kolíska, představitele moravského katolicismu a nakonec ing. Josefa Rotnágla, komunálního politika a předsedy Českoslovanské jednoty.

Přednáška zahrnuje dále česko-slovenský politický kontext, tj. úroveň vztahů českých a slovenských politiků před rokem 1914 (Slovenská národná strana, A. Hlinka, K. Kramář, T.G. Masaryk), jakož i zásadní mezníky vzájemných vztahů, jakou byla např. tragédie v Černovej v roce 1907, setkání v Luhačovicích či aktivity slovenských studentů v Praze (spolek

Detvan). V konečném důsledku by v zrcadle činnosti českých slovakofilů měla odkrýt skutečnou úroveň vztahů Čechů a

Slováků před první světovou válkou.