1.Vznik Československa v souvislostech 2. Boj o Slovensko 3.Úvod do maďarských meziválečných dějin 4.
Trianon a jeho dopady 5. Iredenta a revisionismus 6. Organizace čs. armády 7. Československé bezpečnostní orgány a státní správa 8. Československé tajné služby 9.
Pokusy o obcházení mírových dohod ze strany Maďarska 9. Aféry a známé špionážní případy 10.
Slovenský autonomismus a separatismus 11. Případ Vojtecha Tuky 12.
Vídeňská arbitráž, slovensko- maďarská válka 13. Odsun a reslovakizace
Československo - maďarské vztahy ve 20. století jsou zvláštní a důležitou kapitolu našich dějin. Až do vzniku
Československa neměla česká společnost žádné velké povědomí ani kontakty se společností maďarskou. Po říjnu 1918 se však z Čechů a Maďarů v podstatě ze dne na den stali nepřátelé v soupeření o Slovensko, s jehož ztrátou se
Maďarsko odmítalo smířit. Vzhledem k objektivní situaci, kdy Slováci nebyli schopni vlastní území ovládnout ani spravovat, záležela existence nového státu především v jeho počátcích na českých vojácích, úředních, četnících či železničářích.
Češi se tak seznamovali se slovenskou realitu mnohdy velmi drsnými způsoby. Dva nové státy, Československo a okleštěné Maďarsko tak dostaly do vínku jakési přirozené nepřátelství. Československo bez Slovenska nemohlo existovat a Maďaři se nikdy nesmířili se ztrátu "Horní země". Pro Československo se tak Maďarsko stalo po dobu existence I. republiky hrozbou a nebezpečím číslo jedna. Tato situace pak ovlivňovala československou zahraniční politiku, vojenskou doktrínu, organizaci státní zprávy, zpravodajské aktivity a v neposlední řadě i česko-slovenské vztahy. Výběrová přednáška se tedy bude věnovat této problematice. Jednotlivé kapitoly jsou koncipovány jako jisté sondy do problematiky vojenské historie, politiky, ale též státní správy a terminologie, tak aby posluchač získal celistvý přehled. Témata se též snaží vytvořit ucelený blok, který v celku a souvislostech nebyl publikován a řada poznatků je založena na studiu primárních pramenů.