1. Předkolumbovská Amerika. Původ amerického obyvatelstva, zemědědělské kultury, andská oblast, Mezoamerika, Olmékové, Teotihuacán, Aztékové, Mayové, Inkové.
2. Budování koloni ální říše. Místokrálovství Nové Španělsko a Peru, administrativní systém, audiencie, misie, koloniální ekonomika, kolonie a mezinárodní politika.
3. Války za nezávislost v Latinské Americe. Kreolská společnost a americká a francouzská revoluce. První idependentistické junty, Francisco Miranda, Buenos Aires, Simon Bolívar, José San Martín, Miguel Hidalgo, restaurace, druhá fáze válek, Kuba a Portoriko.
4. Nové státy na americkém kontinentě, ekonomický rozvrat a caudillismus, krize Mexika, Texas, mexicko-americká válka, válka reformy, císařství.
5. Modernizace ekonomiky a politického systému, nové zemědělské komodity, počátky průmyslu, železnice, vstup středních vrstev na politickou scénu, technokrati porfiriátu, politika Spojených států, první světová válka.
6. Mexická revoluce jako projev konfliktů v Latinské Americe, agrární otázka, zahraniční investice v zemi, demokratické ambice městské společnosti, naplňování ústavy z Queretara.
7. Levicová a nacionalistická hnutí v Latinské Americe v
20.,
30. letech letech. Světová hospodářská krize. Opor proti politice USA, vliv Kominterny, A. Sandino, havanská konference, politika dobrého sousedství, příklad Německa a Itálie, perónismus.
8. Latinskoamerické revoluce
50. let. Sociální napětí v zemích monokulturních ekonomik, Guatemala, Bolívie, Batistův puč na Kubě, Moncada, kubánská revoluce, Spojenctví pro pokrok.
9. Vojenské režimy v Latinské Americe. Středoamerická krize, Uruguay, Chile, Argentina, Bolívie, Peru, konflikt v Kolumbii (FARC), zadluženost latinskoamerických států a prohlubování ekonomické a společenské krize.
10. Válka o Malvíny, mírová jedn ání ve střední Americe, demokratizace druhé poloviny
80. let, odchod diktátorů. Konec Pinochetova režimu v Chile.
11. Krize důvěry v tradiční strany, nová hnutí a strany, Fujimori v Peru, populismus (Venezuela), vzestup narkomafií (Mexiko a Střední Amerika), nástup levicových režimů, Bolívie, Nicaragua, Paraguay, Uruguay, Guatemala.
12. Pokles cen surovin a jeho sociální a politické konsekvence ústup latinskoamerické levice, volby v Guatemale, kde získala levice 3% hlasů, korupční aféry a vliv Brazílie, pád kirchnerismu v Argentině, otřesená pozice Nueva mayoría v Chile a Piñerovo vítězství. Kuba za nových podmínek. Venezuelská katastrofa. Manuel López Obrador v Mexiku. Různé podoby FARCu. Konec correismu (?), chilská krize, rozpad politické scény v Peru. Coronavirus a jeho konsekvence pro Latinskou Ameriku, progresivismus – Borić, Petro. Nové zásahy narkomafie Ekvádor
Druhá část dvousemestrového kursu Dějiny a kultura Španělska a Latinské Ameriky pro posluchače španělštiny na Ústavu románských studií zakončený zkouškou má kromě seznámení se základní faktografií v oblasti politických, hospodářských a kulturních dějin španělsky mluvícího světa zprostředkovat také přehled po hlavních problémech regionu řešených stávající literaturou. Zvláštní pozornost je přitom věnována souvislostem mezi dějinami španělsky komunikující společnosti a dějinami světovými. Kromě informací o vztazích Španělska a evropských mocností resp.
Latinské Ameriky a Spojených států získají posluchači vědomosti o kontaktech českých zemí se státy na Pyrenejském poloostrově a americkém kontinentě. V zimním semestru budou vykládány dějiny Španělska, v letním pak dějiny Latinské Ameriky.