Charles Explorer logo
🇬🇧

Introduction to the History of Spain and Latin America II

Class at Faculty of Arts |
ASP100020

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

1. Předkolumbovská Amerika. Původ amerického obyvatelstva, zemědědělské kultury, andská oblast, Mezoamerika, Olmékové, Teotihuacán, Aztékové, Mayové, Inkové.

2. Budování koloniální říše. Místokrálovství Nové Španělsko a Peru, administrativní systém, audiencie, misie, koloniální ekonomika, kolonie a mezinárodní politika.

3. Války za nezávislost v Latinské Americe. Kreolská společnost a americká a francouzská revoluce. První idependentistické junty, Francisco Miranda, Buenos Aires, Simon Bolívar, José San Martín, Miguel Hidalgo, restaurace, druhá fáze válek, Kuba a Portoriko.

4. Nové státy na americkém kontinentě, ekonomický rozvrat a caudillismus, krize Mexika, Texas, mexicko-americká válka, válka reformy, císařství.

5. Modernizace ekonomiky a politického systému, nové zemědělské komodity, počátky průmyslu, železnice, vstup středních vrstev na politickou scénu, technokrati porfiriátu, politika Spojených států, první světová válka.

6. Mexická revoluce jako projev konfliktů v Latinské Americe, agrární otázka, zahraniční investice v zemi, demokratické ambice městské společnosti, naplňování ústavy z Queretara.

7. Levicová a nacionalistická hnutí v Latinské Americe v

20.,

30. letech letech. Světová hospodářská krize. Opor proti politice USA, vliv Kominterny, A. Sandino, havanská konference, politika dobrého sousedství, příklad Německa a Itálie, perónismus.

8.  Latinskoamerické revoluce

50. let. Sociální napětí v zemích monokulturních ekonomik, Guatemala, Bolívie, Batistův puč na Kubě, Moncada, kubánská revoluce, Spojenctví pro pokrok.

9. Vojenské režimy v Latinské Americe. Středoamerická krize, Uruguay, Chile, Argentina, Bolívie, Peru, konflikt v Kolumbii (FARC), zadluženost latinskoamerických států a prohlubování ekonomické a společenské krize.

10. Válka o Malvíny, mírová jednání ve střední Americe, demokratizace druhé poloviny

80. let, odchod diktátorů. Konec Pinochetova režimu v Chile.

11. Krize důvěry v tradiční strany, nová hnutí a strany, Fujimori v Peru, populismus (Venezuela), vzestup narkomafií (Mexiko a Střední Amerika), nástup levicových režimů, Bolívie, Nicaragua, Paraguay, Uruguay, Guatemala.

12. Pokles cen surovin a jeho sociální a politické konsekvence ústup latinskoamerické levice, volby v Guatemale, kde získala levice 3% hlasů, korupční aféry a vliv Brazílie, pád kirchnerismu v Argentině, otřesená pozice Nueva mayoría v Chile a Piñerovo vítězství. Kuba za nových podmínek. Venezuelská katastrofa. Manuel López Obrador v Mexiku. Různé podoby FARCu. Konec correismu (?), chilská krize, rozpad politické scény v Peru. Coronavirus a jeho konsekvence pro Latinskou Ameriku, progresivismus – Borić, Petro. Nové zásahy narkomafie Ekvádor

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Druhá část dvousemestrového kursu Dějiny a kultura Španělska a Latinské Ameriky pro posluchače španělštiny na Ústavu románských studií zakončený zkouškou má kromě seznámení se základní faktografií v oblasti politických, hospodářských a kulturních dějin španělsky mluvícího světa zprostředkovat také přehled po hlavních problémech regionu řešených stávající literaturou. Zvláštní pozornost je přitom věnována souvislostem mezi dějinami španělsky komunikující společnosti a dějinami světovými. Kromě informací o vztazích Španělska a evropských mocností resp.

Latinské Ameriky a Spojených států získají posluchači vědomosti o kontaktech českých zemí se státy na Pyrenejském poloostrově a americkém kontinentě. V zimním semestru budou vykládány dějiny Španělska, v letním pak dějiny Latinské Ameriky.