Charles Explorer logo
🇨🇿

Balkanorománské jazyky

Předmět na Filozofická fakulta |
ASPV0007

Sylabus

1. Úvod (přehled jednotlivých jazyků, nástin sociolingvistické situace obecně, kontext balkanorománských jazyků v rámci románských jazyků a v rámci Balkánského jazykového svazu, historie římské přítomnosti na Balkáně, Jirečkova linie, východní a západní balkanorománština) JEDNOTLIVÉ JAZYKY

2. Dalmátština (sociolingvistická situace, nástin historie, fonetika a fonologie, gramatický přehled, slovní zásoba, ukázka textu, jeho četba a rozbor), dalmátštině bych ráda věnovala zvláštní prostor vzhledem k tomu, že studenti romanistiky obecně získávají během studia informace o tomto jazyce spíše sporadicky

3. Dákorumunština (sociolingvistická situace, nástin historie, fonetika a fonologie, gramatický přehled, slovní zásoba, ukázka textu, jeho četba a rozbor)

4. Arumunština (sociolingvistická situace, nástin historie, fonetika a fonologie, gramatický přehled, slovní zásoba, ukázka textu, jeho četba a rozbor)

5. Meglenorumunština (sociolingvistická situace, nástin historie, fonetika a fonologie, gramatický přehled, slovní zásoba, ukázka textu, jeho četba a rozbor)

6. Istrorumunština (sociolingvistická situace, nástin historie, fonetika a fonologie, gramatický přehled, slovní zásoba, ukázka textu, jeho četba a rozbor)

7. Albánština a proč ji zmínit na závěr balkanorománských jazyků (sociolingvistická situace, nástin historie, fonetika a fonologie, gramatický přehled, slovní zásoba, ukázka textu, jeho četba a rozbor)

8. Synchronní srovnání- společné a rozdílné rysy, Balkánský jazykový svaz

9. Diachronní srovnání- balkanolatina versus balkanorománština, dělení na východní a západní balkanorománštinu a specifické rysy obou balkanorománštin

10. Současná norma a stupeň kodifikace. Budoucnost jednotlivých jazyků, perspektivy.

Anotace

Cílem přednášky je poskytnout základní informaci o románských jazycích na území Balkánského poloostrova jak z diachronního, tak ze synchronního pohledu.

Výchozí bude diachronní pohled na vývoj balkanolatiny a později balkanorománštiny, dělení na východní a západní balkanorománštinu a obecně kontext římské přítomnosti na Balkánském poloostrově.

Postupně probereme jednotlivé jazyky (dalmátština, dákorumunština, arumunština, meglenorumunština a istorumunština), zhodnotíme jejich sociolingvistickou situaci, podíváme se na slovní zásobu a gramatiku a rozebereme jeden či více ukázkových textů. Zvláštní pozornost bude věnována dalmátštině a arumunštině vzhledem k jejich významu a při tom obecně nedostatku dostupných informací. Určitou pozornost také věnujeme albánštině a románskému vlivu v ní obsaženém.

Na závěr přednášky se zaměříme na společné a rozdílné rysy těchto jazyků, inovace v rámci Balkánského jazykového svazu i mimo něj, význam studia těchto jazyků v současné romanistice a perspektivu těchto jazyků.