Charles Explorer logo
🇨🇿

Filosofický průvodce vlastním já

Předmět na Filozofická fakulta |
ASZFS0034

Anotace

Kurs je určen především studentům nefilosofických oborů FF UK. Jeho cílem je zprostředkovat studentům základní postupy filosofického myšlení, jež umožňují kultivovat a rozvíjet ono celkové porozumění sobě, světu a svému místu v něm, které je vlastní každému člověku a které předchází veškerému odbornému vědeckému poznání. Přednášky přibližují filosofické myšlení na příkladu řešení konkrétních filosofických otázek a ukazují, jak filosofie tematizuje a objasňuje fenomény, které se nás všech týkají a s nimiž se setkáváme v našem každodenním životě. Cílem kursu je tak zároveň ukázat, jak se filosofické myšlení vztahuje k našemu každodennímu životu a jak může napomoci k naší orientaci ve světě. Kurs zároveň umožňuje seznámení s myšlenkami a texty řady významných myslitelů devatenáctého a dvacátého století. Forma kursu a prameny ke studiu: Kurs má formu přednášky. Po dobu trvání distančního studia budou přednášky probíhat online. K těmto přednáškám budou k dipozici též písemné materiály v moodle, zejména "handouty" s výňatky textů probíraných autorů (stávající materiály jsou předběžné a budou průběžně aktualizovány). Témata:

1. Já, subjekt, sebe-vědomí – pojetí člověka podle teorií subjektivity (G. Ryle, P. Ricoeur, V. Descombes, R. Nozick, J.-P. Sartre, D. Henrich, M. Frank etc.)

2. Člověk jakožto existence – pojetí člověka ve filosofii existence (S. Kierkegaard, K. Jaspers, M. Heidegger, J.-P. Sartre)

3. Člověk jakožto osoba – pojetí člověka v personalismu (M. Scheler, E. Mounier, P. L. Landsberg, G. Marcel)

4. Intersubjektivita - interpersonální vztahy podle filosofie dialogu (M. Buber, E. Lévinas, G. Marcel, K. Jaspers etc.)

5. Svoboda, vůle, motivy a hodnoty (P. Ricoeur, M. Scheler, J.-P. Sartre, H. Arendtová etc.)

6. Instituce, jedinec, společnost (A. Gehlen, J. Searle etc.).

Studijní programy