Charles Explorer logo
🇨🇿

Filosofický průvodce současným světem

Předmět na Filozofická fakulta |
ASZFS0035

Anotace

Kurs je určen především studentům nefilosofických oborů FF UK. Jeho cílem je zprostředkovat studentům základní postupy filosofického myšlení, jež umožňují kultivovat a rozvíjet ono celkové porozumění sobě, světu a svému místu v něm, které je vlastní každému člověku a které předchází veškerému odbornému vědeckému poznání. Přednášky přibližují filosofické myšlení na příkladu řešení konkrétních filosofických otázek a ukazují, jak filosofie tematizuje a objasňuje fenomény, s nimiž se setkáváme a potýkáme v současném světě. Cílem kursu je tak mimo jiné ukázat, jak se filosofické myšlení vztahuje k našemu každodennímu životu a jak může napomoci k naší orientaci ve světě. Kurs zároveň umožňuje seznámení s myšlenkami a texty řady významných myslitelů dvacátého století, které se ukazují v současnosti jako překvapivě aktuální. Forma kursu a prameny ke studiu: Kurs má formu přednášky. Po dobu trvání distančního studia budou přednášky probíhat online. K těmto přednáškám budou k dipozici též písemné materiály v moodle, zejména "handouty" s výňatky textů probíraných autorů (stávající materiály jsou předběžné a budou průběžně aktualizovány). Témata:

1. Co je politické jednání a jak se liší od ostatních lidských činností; veřejný prostor a privátní sféra; politická svoboda a její eliminace v autoritářských a totalitárních systémech (E. Fink, H. Arendtová, Ch. Taylor).

2. Co je demokracie: jednání a demokracie; základní principy demokracie; demokracie a instituce; problémy demokracie v současném světě (H. Arendtová, J. Habermas, Ch. Taylor, Z. Bauman).

3. Lidská práva a jejich filosofické zdůvodnění (H. Arendtová, J. Habermas, Ch. Menke, E. Lévinas, W. Maihofer etc.).

4. Demokracie a kapitalismus; politika a ekonomie; ekonomie jako ideologie (M. Weber, H. de Soto, H. Arendtová, R. Nelson etc.).

5. Co je ideologie: ideologie, společnost a politika; neutrální pojem ideologie a ideologie autoritářských režimů a totalitárních hnutí; sekulární a náboženské ideologie (K. Manheim, P. Ricoeur, H. Arendtová etc.).

6. Rozpad zdravého rozumu, fenomén masového šílenství a totalitarismus (H. Arendtová, H. Broch, K. Jaspers).

7. Podstata a příčiny populismu (Y. Mounk etc.)

Studijní programy