Témata přednášek
1) Místo člověka v kosmu: osvětí živočicha a svět člověka; člověk jako osoba (J. von Uexküll, M. Scheler)
2) Biologická nedostatečnost člověka: technika a instituce (A. Gehlen)
3) Člověk jako „symbolický živočich“ (animal symbolicum): kultura jakožto systém symbolického jednání (E. Cassirer)
4) Člověk jako bytost hry (homo ludens): antropologický význam hry a rituálů (J. Huizinga, E. Fink)
5) Člověk jakožto „pracující živočich“ (animal laborans), řemeslný zhotovitel (homo faber) a „politický živočich“ (animal politicum): práce, zhotovování a jednání (H. Arendtová, E. Fink)
6) Místo člověka v evoluci a budoucnost lidstva (P. Teilhard de Chardin, Y. N. Harari)
7) Člověk jakožto existence: různé roviny lidského já a životní pohyby; svoboda, autenticita a odcizení (K. Jaspers, M. Heidegger, J.-P- Sartre, J. Patočka)
8) Svoboda, vůle, motivy a hodnoty (P. Ricoeur, M. Scheler, J.-P. Sartre)
9) Intersubjektivita: interpersonální vztahy, gender a sexualita (M. Buber, E. Lévinas, J. Patočka, S. de Beauvoir, P. Ricoeur)
Kurs je určen především studentům nefilosofických oborů FF UK. Jeho cílem je zprostředkovat studentům elementární postupy filosofického myšlení, jež umožňují kultivovat a rozvíjet ono celkové porozumění sobě, světu a svému místu v něm, které je vlastní každému člověku a které předchází veškerému odbornému vědeckému poznání. Přednášky přibližují filosofické myšlení na příkladu řešení konkrétních filosofických otázek vztahujících se k člověku či lidské existenci jako takové. Témata přednášek jsou koncipována tak, že objasňují problém lidské existence z různých hledisek a východisek, jež jsou charakteristická pro hlavní směry a proudy filosofie 20. století. Kurs zároveň umožňuje seznámení s myšlenkami a koncepcemi řady významných myslitelů 20. století, kteří přispěli k projasnění záhady, jíž je člověk sám sobě.
Upozornění: kurs začíná 22. 2. 2023