Charles Explorer logo
🇨🇿

Latina. Četba raněnovověkých latinských textů

Předmět na Filozofická fakulta |
ASZLJ3310

Sylabus

Četba a výklad souvislých latinských odborných historických textů, pochopení pozadí a okolností vzniku textů, rozšíření odborné slovní zásoby o středověké a novověké varianty, středověká a církevní latina, běžně užívané latinské zkratky, práce se slovníkem a dalšími příručkami.

Témata jednotlivých hodin:

Humanistická a barokní latina (znaky a specifika raněnovověké latiny, přehled novolatinské literatury v českých zemích – funkční stratifikace textů)

Rétorika latiny (figury, tropy, nové umění elokvence)

Odborné spisy I: geografie (Sebastian Münster, Kosmografie)

Prameny církevní provenience I: perspektiva zemská (listiny, synodální statuta, pastorální vizitace, farní či klášterní kroniky, matriky)

Prameny univerzitní provenience (univerzitní statuta, unijní dekret)

Krásná (věcná) literatura (ukázka cestopisu)

Latina vědeckého diskursu (latinské odborné spisy – Jan Amos Komenský)

Novolatinská legendistika (odraz kultu Jana Nepomuckého v pramenech a literatuře – kanonizační dekret; Balbínova kanonizační legenda; ukázka jezuitské hry s nepomucenskou tematikou)

Barokní homiletika

Historiografie, narativní prameny (Hammerschmied)

Prameny církevní provenience II: perspektiva kurie (papežské buly; protokoly Propagandy de fide; zprávy nunciů; vizitace ad limina)

Odborné spisy II: učená korespondence, osvícenské edice latinských pramenů s úvody (Dobrovský, Dobner)

Latinské mluvnické spisy a další jazykové příručky

Paleografie raněnovověké latiny a ediční postupy při zpřístupňování textů

Barokní překladatelství – dobové překlady a adaptace

Anotace

Kurz se zaměřuje na prohloubení jazykových znalostí nezbytných pro práci s latinskými písemnými prameny raného novověku (konec 15.–18. století).

Důraz klade na četbu latinských textů bohemikální i evropské provenience, jejich gramatický rozbor, překlad, věcnou interpretaci a zasazení do širších souvislostí.

Kurz podává přehled o různých typech a žánrech písemné produkce i o jejích autorech. Zabývá se světskými i církevními prameny, stejně jako památkami literárními, rukopisnými i tištěnými. Věnuje se specifikům raněnovověké latiny.

Kurz je určen pro studenty historie, archivnictví i posluchače uměnovědných a filologických oborů se znalostí na úrovni kurzu Latina III, resp. splněnou zkoušku z latiny (ZK- nebo ZK+).

Kurz je jednosemestrální, 1x2 hodiny prezenční výuky týdně.