Struktura zkoušky:
Písemná část: poslech s porozuměním (max. 10 bodů) práce s textem a gramaticko-lexikální test (max. 50 bodů) samostatný písemný projev (esej) v rozsahu 150-180 slov (max. 20 bod ů)
Celkem čistého času 2 hod 45 min, s přestávkou celková doba cca 3 hod.Maximální počet bodů pro složení písemné zkoušky: 80 bodůMinimální počet bodů pro složení písemné zkoušky: 48 bodůV žádné části zkoušky není dovoleno užívání slovníku.Ústní část: četba původního odborného textu ze studovaného oboru na základě domácí přípravy (30 normostran), jehož autorkou/autorem je rodilá/rodilý mluvčí shrnutí připraveného odborného textu, rozprava nad textem a jeho přínosem pro vlastní studium a obor, četba a překlad náhodně vybraného úryvku textu (1-2 pasáže) cca 20 minutÚstní část se může konat v tentýž den, či v jiný den dle nabídky ústních termínů, z které si studující před započetím písemné části zkoušky volí svou zkoušející/svého zkoušejícího a svůj termín. K ústní části postupují jen ti studující, kteří uspěli u části písemné.
Odborný text si studující zvolí sám. Doporučujeme vhodnost textu předem zkonzultovat s vyučujícími německého oddělení. Autorkou/Autorem textu musí být rodilá/rodilý mluvčí, nikoli anonym a nikoli cizinka/cizinec, byť i dlouhodobě žijící v německy mluvící zemi, text nesmí být překladem z jiného jazyka. Text může být složen z více pramenů, doporučuje se max. ze 3, u fotokopií je třeba přiložit i titulní list se jmény autorek/autorů. Ke zkoušce studující přinese text čistý, bez pomocných poznámek a jiných vpisků.I tuto část zkoušky studující absolvuje bez použití slovníku.
Tento typ zkoušky lze skládat pouze do konce akademického roku 2016/17.
Předmětem zkoušky je prokázání jazykových znalostí a akademických dovedností potřebných ke komunikaci v akademickém prostředí, a to dovedností receptivních (poslech s porozuměním, četba s porozuměním) i produktivních (vlastní písemný i ústní projev na dané téma); v rámci ústní části zkoušky pak zejména řečové dovednosti uplatňující se ve specifických profesních situacích (rozhovor o studijním oboru, prezentace odborného textu s diskuzí, vyjádření a obhájení vlastního názoru, přínosu zvoleného textu pro vlastní obor a studium apod.).