Cíl kurzu: Kurz je určen studentům, kteří mají dobrou znalost němčiny (viz náplň kurzů Němčina 1 - 3; úroveň B2 podle Společného evropského referenčního rámce) a rozvíjí cílové akademické kompetence.
Program kurzu: práce s autentickými psanými a poslechovými texty, rozvoj jednotlivých jazykových dovedností a akademických kompetencí, příprava ke složení závěrečné zkoušky.
Náplň kurzu:
Rozvoj jazykových dovedností
Čtení s porozuměním: práce s obtížnějšími texty s obecnou i odbornou tematikou. Analýza struktury textu.
Poslech s porozuměním: práce s autentickými texty: nácvik porozumění, formulování hlavních myšlenek a vypracování poznámek z vyslechnutého textu. Seznámení s rozdíly mezi psaným a ústním projevem, nácvik potřebných dovedností.
Psaní: osvojení si specifik vybraných textových druhů např. úvahy, resumé odborného textu, písemného referátu, prezentace, motivačního dopisu. Nácvik písemného projevu.
Ústní projev: upevnění dosažených dovedností. Nácvik prezentace publikace, příp. odborného textu, argumentace, formulování a vyjádření vlastních myšlenek a stanovisek.
Gramatika: na základě práce s probíranými texty je pozornost věnována opakování, prohlubování a upevňování znalostí gramatických a lexikálních jevů souvisejících se syntaktickými konstrukcemi užívanými v německém odborném stylu (jedná se např. o nominalizaci, verbalizaci, funkční slovesa, slovesné vazby, pasivum a opisy pasiva, participiální vazby, vybrané předložky, gerundivum apod.).
Atestace: Kurz je zakončen zápočtem, který je udělován na základě docházky, aktivní práce v hodině, předložení 2 kratších písemných prací (1-2 strany) a samostatného ústního projevu (cca 5 minut).
* Používaná učebnice:
Vybrané odborné texty s ohledem na zastoupené obory v konkrétním kurzu.
Anotace:
Kurz je určen posluchačům, kteří zvládli normativní gramatiku a jsou schopni v jazyce bez větších obtíží komunikovat
(úroveň B2 podle Společného evropského referenčního rámce). Cílem je připravit studenty na práci s odbornými texty a vybavit je jazykovými dovednostmi potřebnými při zpracovávání odborných témat písemnou či ústní formou. Slovní zásobu jednotlivých studovaných odborů si studenti rozšiřují četbou. Hlavní pozornost je věnována práci s gramatickými strukturami, charakteristickými pro odborný styl (nominalizace, funkční slovesa, slovotvorba, předložkové vazby užívané v odborném stylu, modální slovesa v dalších významech, participiální vazby, aj.), a upevnění návyku s těmito strukturami běžně pracovat. V kurzu je prohlubována dovednost psaní úvahy, resumé odborného textu, písemného referátu (příp. seminární práce) a tzv. "Bewerbungsschreiben" a dále pronesení ústního referátu na odborné téma s důrazem na rozdíly mezi českým a německým odborným stylem.