1) Metodologie vědy a lingvistika. Úvod do „logiky vědeckého zkoumání”: indukce, dedukce, verifikace, falsifikace, struktura vědeckých teorií, povaha hypotéz. Problémy metodologie lingvistiky.
Základní literatura: K. Popper (1959, 1969, 1972), T.
Kuhn (1962). 2) Filosofie jazyka. Stručný přehled dějin analytické filosofie: a) Frege, Russell, Carnap; b) Wittgenstein, Quine, Brandom atd.. „Postanalytická” filosofie jazyka.
Inferencialismus. Základní literatura: L.
Wittgenstein (1951), J. Peregrin (1999; 2005), R.
Brandom (1994; 2000). 3) Pragmatika. Definice a pojmy pragmatiky: deixe, konverzační implikatury, presupozice, teorie mluvních aktů (speech acts), struktura konverzace.
Základní literatura: S. C.
Levinson (1983; 2000), J. L.
Austin (1962), J. R.
Searle (1969) 4) Korpusová lingvistika. Definice a typologie korpusů.
Prezentace významných korpusů (ČNK, BNC, La Repubblica aj.). Projekt InterCorp - budování paralelních korpusů na FF UK.
Základní pojmy korpusové lingvistiky: zpracování textů, značkování, lemmatizace atd. Statistické funkce: MI-score, T-score, frekvence.
Speciální případy: kvantitativní zachycení produktivity v korpusu apod. Základní literatura: Český národní korpus: Úvod a příručka uživatele.
FF UK, Praha 2000. Jak využívat Český národní korpus.
Studijní příručka. Lidové noviny, Praha 2005.
Lingvistika pro romanisty I je koncipována jako propedeutický/metodologický blok přednášek věnovaných metodologickým a teoretickým základům současné lingvistiky. Pozornost je věnována nejprve obecně metodologii vědy a filosofii jazyka, později pak korpusové lingvistice a pragmatice.