Tematické okruhy:
1) Představení kurzu. Co je sinologie. Motivace a cíle studia. Způsoby individuálního i kolektivního vzdělávání v rámci studia (společné projekty, studentské spolky, interdisciplinarita)
2) Problematika studia Číny a čínštiny („západní perspektiva“, politika a ideologie)
3) Geografie Číny
4) Transkripce
5) Dějiny sinologie
6) Čínská studia v ČLR a na Taiwanu, sebeprezentace Číny
Cílem kurzu je poskytnout studentům základní orientaci v oboru, ale též ve vysokoškolském prostředí vůbec.
Formou intenzivního aktivního semináře seznámí studenty s potřebnými znalostmi, jako je geografie, transkripce, dějiny a definice oboru, politické a společenské dopady na studium sinologie, povaha a interdisciplinarita filologických oborů atd. Kurz by neměl být založen pouze na předávání informací, ale na aktivní účasti studentů, jednak v podobě průběžných testů a jednak v podobě drobných zadání, které budou sloužit jako průprava pro zdokonalení psaného i mluveného odborného projevu. Pozornost by též měla být věnována základním zdrojům informací, aniž by se ovšem kurz překrýval s navazujícím Úvodem do metodiky oboru.
V rámci průběžné přípravy a testů budou studenti pracovat mj. s následujícím: geografický test, transkripční test, práce s odborným textem, práce s pramenem, interpretace obrazového materiálu, prezentace vlastní práce
(mluvená i psaná).
Podmínkou pro splnění je pravidelná účast na hodinách a plnění průběžných zadání. Na konci semestru studenti odevzdají krátkou práci na předem schválené téma. Ústní zkouška se bude odvíjet od závěrečné práce a výsledků průběžně zadávaných testů.