Charles Explorer logo
🇬🇧

Chinese Philosophy

Class at Faculty of Arts |
ATJ100238

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

Čínská filosofie ZS:

1.      Úvod do problematiky (počátek filosofického tázání, specifičnost dějin čínského myšlení, kategorizace, periodizace, povaha textů a jejich šíření, komentátorská tradice, filologie vs. filosofie) (Gajdošová, Valtr)

2.      Dějiny nejstaršího čínského myšlení – dynastie Shang a Západní Zhou (nejstarší písemné doklady, věštebná praxe, kult předků, ritualismus) (Gajdošová); Úvod do myšlení Válčících států (společenské proměny, otázka škol, povaha a šíření textů, zásadní pojmy čínské myšlenkové tradice) (Valtr)

3.      Tradiční myšlení období Válčících států a jeho proměny (klíčové texty - Lunyu, Mengzi, Xunzi, kanonické texty) (Valtr)

4.      Anti-tradicionalistické myšlení I (Laozi - Tao-te-ťing, Zhuangzi, vykopané texty) (Gajdošová)

5.      Anti-tradicionalistické myšlení II (Shangjun shu, Shenzi, Hanfeizi, Mozi) (Gajdošová)

6.      Kosmologické myšlení a Kniha proměn. Synkretické a encyklopedické projekty. Konfuciánství jako státní ideologie. (Gajdošová)

7.      Příchod buddhismu do Číny (základní buddhistické principy, dějiny buddhismu, šíření, rané čínské překlady) (Jiří Holba, Jan Vihan)

8.      Rozvoj buddhismu (sekty a školy, intelektuální rozvoj, Xuanzong, chan, perzekuce buddhismu za Wuzonga a úpadek) (Jiří Holba, Jan Vihan)

9.      Myšlení období roztříštěnosti (interakce buddhismu a taoismu, vývoj taoismu od Zhanguo po xuanxue, Wang Bi, Guo Xiang, konfuciánství v období roztříštěnosti) (Valtr)

10.  Obroda konfuciánství za Tangů a Songů – reakce na buddhismus, kosmologie a numerologie, synkretizmus, daoxue, Zhu Xi (Valtr)

11.  Myšlení dynastie Ming – Wang Yangming a „škola mysli“, vliv na Japonsko a Koreu (Valtr)

12.  Qingská ortodoxie a kritické myšlení – konzervativní proudy a kánon, Wang Fuzhi, filologie a kritické myšlení (Valtr)

13.  Radikální transformace světového názoru na konci císařství – setkání se západní tradici, recepce západního myšlení, změna paradigmatu na prahu moderní doby. (Lomová)

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Semestrální kurz je zaměřený na obecný přehled o dějinách čínského myšlení od nejstarších dob po setkání se západním myšlením na konci císařství. Kurz v hrubých rysech nastiňuje základy a specifika čínského myšlení, jeho šíření, argumentace a pojmového aparátu.

Nabízí také srovnání s evropskými myšlenkovými tradicemi a způsoby tázání. Zvláštní pozornost je věnována období Válčících států coby úhelnému kameni většiny následného vývoje.

Kurz dále mapuje zásadní zvraty a proměny čínského myšlení a snaží se je začlenit do rámce kulturního a společenského vývoje čínských elit v průběhu staletí. Kurz je jako povinná přednáška určen studentům jednooborové sinologie a jako volitelný kurz je otevřen zájemcům ze všech oborů.