1. Uvedení do problematiky, multiregionální model formování čínské civilizace, vymezení jednotlivých pojednávaných regionů na geografickém a kulturním základě 2.-3. Vývoj v oblast sprašových pahorkatin a náhorních plošin (Vnitřní Mongolsko, sever provincií Shaanxi a Shanxi) 4.-5. Vývoj v regionu historického Mandžuska (východní Vnitřní Mongolsko, sever provincie Hebei, provincie Liaoning, Jilin a Heilongjiang) 6.-7. Vývoj na čínské severozápadě (provincie Gansu, Qinghai a Autonomní oblast Ningxia) 8.-9. Vývoj na horním toku Dlouhé řeky (provincie Sichuan) 10.-11. Vývoj na dolním toku Dlouhé řeky (provincie Jiangsu a Zhejiang) 12. Oblast nejjižnější Číny (Huanan)
Atestace: Atestace proběhne formou pohovoru nad odbornou monografií či článkem k pojednávanému tématu, které si studenti podle vlastní volby nastudují.
Přednáška podá přehled o vývoji ve 2.–1. tis. př. n. l. v oblastech zahrnutých v pozdějších historických dobách do
čínské politické a kulturní sféry, nicméně ležících mimo vlastní jádro formování čínského státu a kultury, tedy mimo
širší region středního a dolního toku Žluté řeky a středního toku Dlouhé řeky. Vzhledem k typům pramenů, které vypovídají o vývoji v pojednávaných oblastech, bude přednáška založena hlavně na archeologických poznatcích, s přihlédnutím k údajům textů, které v daném období vznikaly v prostředí raných čínských států.