Charles Explorer logo
🇬🇧

PVP Selected Medieval Chinese Texts

Class at Faculty of Arts |
ATJ100329

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

21.2. Myšlení a politika dynastie Han - konfuciánství a dědictví legismu a problematika státní ideologie, odkaz starověkých textů a jejich edice, škola starého a nového textu. žánr komentáře a původní filosofické spisy (VV) 28.2.

Shuowen Jiezi jako filosofický text vycházející z komentáře Xici Zhuan ke Knize proměn, projekce konfuciánské ideologie do výkladu znaků (JV)  7.3. Dong Zhongshu a korelativní konfuciánství - přečíst odpověď na první Wudiho edikt a kapitolu Vzájemné působení věcí stejného druhu 同類相動 z Chunqiu fanlu.

Výklad nebeských znamení, střídání dynastií dle 5 xing a 3 tong. Liu Xinův kalendář.

Wang Mang. Proměny státního kultu.

Taiping. (JO) 14.3. Laozi a kult nesmrtelnosti: Huang-Lao, Laozi v Shiji, Xiwangmu, komentáře k Laozi Xiang’er a  Heshanggong, Laozi zhong jing, Laozi ming, Baopuzi - přečíst Xiang’er zhu a kapitolu O nesmrtelných z Baopuzi (JO) 21.3.

Příchod buddhismu a jeho recepce, Vimalakírtiho sútra (JV) 28.3. Taoistické školy raného středověku: Tianshidao, Taiqing, Shangqing, Lingbao - přečíst Vnitřní objasnění tří nebes a … (JO) 4.4.

Myšlení období roztříštěnosti - Sedm mudrců z bambusového háje, literatura, estetika a filosofie (VV)  11.4. Xuanxue - Wang Bi a jeho komentář ke Knize proměn (JV) 25.4.

Xuanxue - Guo Xiang a jeho komentář k Zhuangzi (VV) 2.5. Čínské buddhistické školy a rozvoj buddhismu, Lotosová sútra (JV) 9.5. Čchan, Tribunová sútra Šestého patriarchy (JV) 16.5. Myšlení dynastie Tang - vzestup a pád buddhismu, reakce na buddhistické myšlení, transformace společnosti (otázka modernity) (VV)

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Semestrální kurz zaměřený na filosofii a náboženství čínského středověku (rámcově od dynastie Han (202 př.n.l- 220 n.l.) do dynastie Tang (618 - 907)). Kurz si klade za cíl přiblížit dynamický vývoj myšlení tohoto období. Základní pilíře tvoří myšlení dynastie Han, kanonizace starších textů, role filosofie v politických a kulturních dějinách (jakož i klíčoví představitelé hanského myšlení), dále příchod buddhismu, jeho čínská recepce a specificky čínský vývoj v následujících staletích a konečně rozvoj taoismu v jeho různých podobách (náboženské kulty, sebekultivační praktiky a cvičení i spekulace xuanxue). Kurz v základních obrysech představí provázanost dobového myšlení s kulturními a politickými dějinami, představí hlavní osobnosti jednotlivých myšlenkových proudů a bude usilovat i o práci s prameny (v překladech) a s literaturou.

Kurz je zakončen zápočtem v podobě ústní zkoušky. Studenti mohou napsat závěrečný esej o maximálním rozsahu 10 normostran na předem schválené téma. Pokud tak učiní bude se ústní zkouška týkat především obsahu práce, v opačném případě půjde o všeobecné přezkoušení z probraného učiva.