1.-3. Problematika formování raných čínských států: charakteristické rysy raných států z kulturně-antropologického hlediska, specifika raných státních společností v Číně, možnost poznání společenské a politické organizace na základě archeologických pramenů, politická s společenská struktura říše Shang na základě písemných pramenů. 4.-6. Říše Západní Zhou, její význam ve formování základu Číny jako politicky, kulturně a etnicky jednotného celku: rodové uspořádání společnosti v době Západní Zhou, diskuze o problematice „feudalismu“ v čínském starověku, zhouská „protobyrokracie“, ideologie Mandátu Nebes a její význam ve formování koncepce Číny jako politicky a kulturně jednotného celku, strukturální problémy říše Západní Zhou a její pád. 7.-10.
Velká transformace čínské společnosti v době Chunqiu a Zhanguo: zhroucení aristokratické rodové společnosti, formování byrokratického modelu čínského států, problematika urbanizace Číny v daném období, rozvoj řemesel a obchodu. 11.-13. Dynastie Qin a Západní Han: dotvoření Číny jako jednotného celku, imperiální ideologie doby Qin a Han.
Přednáška má představit studentům vybrané problémy týkající se dějin čínského starověku, přičemž se předpokládá, že základní přehled o starověkých čínských dějinách získali již v průběhu předcházejícího bakalářského studia. Konkrétní obsah předmětu je možno podle potřeby modifikovat.