1. Prameny a jejich typy, co je "historický fakt", základní příručky2. Oficiální historie I - anály a biografie, specifika čínské historiografie3. Oficiální historie II - hospodářské, sociální a kulturní dějiny4. Další typy pramenů: Di Fang zhi, genealogie, předmluvy atd.5. Prameny pro
19. a
20. století: edice dokumentů, periodika, západní prameny6. Referáty I7. Historiografické proudy
20. století - "Májové hnutí"8. Historiografické proudy
20. století - Marxismus a trendy po Kulturní revoluci9. Kvantitativní data a statistiky, historická geografie10. Čínské archivy, práce s archivními dokumenty11. Případová studie - Dějiny čínské matematiky12. Referáty II, shrnutí
Práce s prameny je základní odborná dovednost nejen pro historii, nýbrž i pro všechny humanitní disciplíny, kde se čas od času argumentuje "historickými fakty". Tento seminář se zaměří na prameny z Číny pozdějšího císařského období (od dynastie Ming) a 20. století, ale bude se zabývat i obecnějšími otázkami kritiky pramenů a jejich vytěžování pro konstrukci historických narativů.
Studenti si vyberou určité téma z probíraného období a v průběhu semestru k němu na základě vhodných pramenů napíší kratší práci (zhruba 2000 slov). Zároveň přednesou jeden referát o pramenech určitého typu významných pro jejich práci, a jeden o historiografických trendech v jejich oboru.
Studentům se doporučuje současně navštěvovat kurz Historiografie hospodářských a sociálních dějin AHS400070 (prof. Jiří Štaif).