1. Modernizace, její složky a vývoj jejich chápání v Číně 2. Revoluce jako cesta k modernizaci – počátek 20. století 3. Konfliktní myšlenkové proudy Májového hnutí 4. Konzervatismus v 10.-30. letech 20. století 5. Budování vědy 6. Modernizační kořeny komunistického hnutí 7. Modernizace rodiny 8. Veřejné zdraví jako příznak modernity 9. Role války v modernizaci Číny 10. Velký skok – vyvrcholení napětí mezi modernizací a revolucí 11. Čtyři modernizace a reforma politického systému 12. Nový konzervatismus a diskuse o modernizaci po roce 1989
Předmět se zabývá vztahem sociální, kulturní a hospodářské transformace Číny ve 20. století („modernizace“) a politických dějin. Věnuje se různým kapitolám modernizace (vzdělávání, rodiny, průmyslu, vzniku vědeckých institucí) a napětí mezi cíli (dosažení úrovně západních zemí) a politickými prostředky k jejich dosažení (centralismus, diktatura, kolektivismus, masové kampaně).
Pozornost věnuje „poraženým“ proudům čínského politického myšlení (federalismus, kulturní konzervatismus, neoliberalismus) a jejich alternativním vizím čínské modernity.