Charles Explorer logo
🇨🇿

Kulturní areály střední Evropy

Předmět na Filozofická fakulta |
ATKV00098

Sylabus

1. Přírodní a kulturněgeografické podmínky, jejich vliv na formování regionu střední Evropy. 2.

Současné středoevropské regiony v kontextu světového a evropského prostoru z pohledu kulturní a literárněvědné komparatistiky. 3. Středoevropský region a jeho reflexe v historiografii (např. otázka vztahu europocentrismu a západoevropocentrismu). 4.

Středoevropský region a jeho reflexe v literární vědě a kulturologii, přehled jednotlivých textů - interpretace vybraných artefaktů (střední Evropa jako kulturní pojem - diskuse mezi středoevropskou emigrací v 80. letech minulého století - M. Kundera, C.

Miłosz, G. Konrád ad.). 5.

Středoevropský region v chápání české a slovenské kulturologie a literární vědy. 6. Středoevropská komparatistika jako věda o světové literatuře, jako teorie meziliterárnosti a mezikulturnosti. 7.

Základní jazykově-etnické a geograficko-administrativní determinanty středoevropských areálů (problém slovansko-neslovanského charakteru střední Evropy). 8. Teorie světové literatury v středoevropském prostoru: koncepce a jednotlivé literárněhistorické realizace o J.

W. Goetheho až po D. Ďurišina a další světové komparatisty (E.

Miner, C. Guillén, S.

Tőtősy de Zepetnek ad.) 9. Strukturálně-typologická představa střední Evropy s důrazem na teorii emigrace a národnostních a jiných minorit. 10.

Střední Evropa v prostoru mezi Západem a Východem: problémy geneticko-kontaktového a analogicko-typologického chápání meziliterárního procesu. 11. Regiony střední Evropy - sociologické rozvrstvení; předpoklady politické, ekonomické a kulturní spolupráce v rámci středoevropského regionu. 12.

Bilingvismus a biliterárnost v geopoetice střední Evropy. Vztah centra a periférií, funkce , hranice jako mezníku pro křížení uměleckých tradic.

Anotace

Poskytnout základní orientaci v teoretických vědomostech nezbytných pro chápání současných komparativních teorií, které umožňují realizovat srovnávání, hodnocení a celkové pochopení funkce a významu nadnárodních kulturních areálů se zaměřením na středoevropský region. Výběrová přednáška zároveň uvede do problematiky terminologie a sémantiky kulturologických a literárněvědných teorií, které umožní získat přehled v kontextových vazbách středoevropského regionu.

Disciplína rovněž shrne metodologické otázky a podá obecnou charakterisktiku jednotlivých kulturních a geopolitických celků v Evropě s důrazem na areál střední Evropy, na jeho diachronní profil a synchronní stav.

Zvláštní pozornost bude věnována tzv. otázce meziliterárnosti a tzv. mezikulturnímu dialogu a teorii a praxi tzv. kategorie světové literatury (kultury), např. vztah západního a východního kánonu literatury a kultury (meziliterární společenství a meziliterární centrismy jako problém literární vědy a kulturní geografie, jednotlivé koncepce světové literatury a pojetí kulturního procesu).