Charles Explorer logo
🇨🇿

Zdroje a projevy antisemitismu v současné české společnosti

Předmět na Filozofická fakulta |
ATKV00110

Sylabus

1) Úvod do tématu, definice pojmového aparátu a bibliografie 2) Kořeny a vývoj antisemitismu 3) Antisemitismus v Českých zemích od počátku 20. století do současnosti s důrazem na období druhé republiky 4) Formy současného antisemitismu 5) Popis a analýza charakteristik neonacistických a extrémně pravicových hnutí v ČR 6) Popis a analýza charakteristik propalestinských hnutí a radikálních muslimských kruhů v ČR 7) Popis a analýza pseudoakademického antisemitismu v ČR 8) Rozbor tištěných a elektronických zdrojů s otevřeným či latentním antisemitským obsahem 9) Úvod do práce s databází Centra vizuální historie - Malach (CVH) 10) Práce s databází CVH. Identifikace projevů antisemitismu v předválečném období ve výpovědích očitých svědků. 11) Zpracování výsledků 12) Diskuse s hostem z řad přeživších koncentračních táborů 13) Diskuse o možnostech prevence xenofobních jevů ve společnosti

Anotace

Fenomén antisemitismu byl během totalitního režimu na území bývalého Československa de facto marginalizován a do dnešní doby nejsou specifika daného jevu v českém prostředí dostatečně reflektována.

Tento kurz se zabývá identifikací výrazových prostředků antisemitismu v současné české společnosti a zároveň poukazuje na obdobné projevy předválečné éry. Kurz se dělí na část teoretickou a praktickou. Teoretická část se zaměří na popis a rozbor atributů konkrétních uskupení, která v české společnosti na různých ideových a zájmových platformách inklinují k antisemitským expresím. V současnosti lze tyto proudy členit na neonacistická či extrémně pravicová hnutí, propalestinský aktivismus, radikální muslimské kruhy a pseudoakademický antisemitismus. Praktická část je rozdělena do tří hlavních fází. V první fázi budou posluchači analyzovat ukázky tištěných a elektronických textů s explicitně či latentně antisemitským obsahem. Ve druhé fázi následuje práce s databází Centra vizuální historie Malach. Zde se studenti zaměří na vyhledávání symptomů antisemitismu v předválečné éře prostřednictvím příběhů očitých svědků. Ve třetí fázi proběhne beseda s hostem z řad přeživších koncentračních táborů, kde mohou studenti klást otázky, které vyvstaly při práci s databází.