Syntagma x věta, typy syntaktických vztahů; hlavní specifika věty jako základní jednotky výpovědi, věta jednoduchá x souvětí, přechodné typy mezi větou jednoduchou a souvětím, hypotaxe x parataxe, přechodné typy, usouvztažnění základních typů vět s nejrozšířenějšími a nejtypičtějšími komunikačními situacemi (komunikační akt, role komunikantů, pragmatické aspekty ve výpovědi apod.); gramatické a lex.-sém. normativy při klasifikaci vět (větných modelů) v ukrajinštině a češtině. Prezentovány moderní koncepce sémantické syntaxe ve světové odborné literatuře.
Kurz navazuje na morfologii ukrajinského jazyka a klade si za úkol prezentovat základní teoretické otázky syntaxe týkající se kategoriální charakteristiky slovního spojení, jednoduché věty a souvětí v rámci textu. Student se seznamuje s tradičním i novodobým pojetím věty (x výpověď) a z toho vyplývajícími různými přístupy při strukturalizaci větných členů a jejich syntaktické funkce. Některé z těchto otázek (nahlíženy taktéž v srovnávacím kontextu ukrajinsko-česko-ruském) jsou zpracovávány na seminářích formou referátů na základě odborné literatury a praktického materiálu.
Literatura:
Zahnitko, A.P.: Teoretyčna hramatyka ukrajins´koji movy. Syntaksys. Donec´k 2001
Mrázek, R.: Sravnitel´nyj sintaksis slavjanskich literaturnych jazykov. Ischodnyje struktury prostogo predloženija. Univerzita J.E. Purkyně v Brně, Brno 1990.
Vychovanec´, I.P., Horodens´ka, K.H., Rusanivs´kyj, V.M.: Semantyko-syntaksyčna struktura rečennja. Kyjev 1983
George Y. Schevelov: The syntax of modern literary Ukrainian. Mouton & Co. 1963, The Hague
Gion, T.: Syntax: A functional-typological introduction. Vol.II., AmsterdamsPhiladelphia.1990
Zkouška: na základě zpracovaného referátu; ústní zkouška ze základních otázek teoretického kurzu.