Základem kurzu je nástin vývoje, především zvukového systému (histor. fonetika) a gramatické stavby (morfologie, syntaxe) ukrajinského jazyka od nejstarší doby (období KR) až po současnost. Student má prokázat schopnost číst staré texty a interpretovat základní jazykové jevy z hlediska histor. fonetiky, morfologie, syntaxe, příp. histor. lexikologie. Zvláštní pozornost je věnována histor. dialektologii a její projekci na současnou spisovnou ukrajinštinu. 1. Vymezení současné spisovné ukrajinštiny v rámci východoslovanských jazyků s ohledem na relevantní rysy odrážející historický stav. 2. Formování staré ukrajinštiny (termín V.M.Rusanivského) v kontextu lingvistické charakteristiky východoslovanského areálu konce 10.-11. st. 3. Dva jazykové systémy (církevní slovanština a administrativně jednací jazyk) v Kyjevské Rusi 4. Vokalický systém "starorus´koji movy"( starukrajins´koji movy) před pádem redukovaných a po něm. 4. Konsonantní systém "starorus´koji movy" ( starukrajins´koji movy) před pádem redukovaných a po něm. 5. Přechod "jat´" > i. 6. Přechod etymologického *o a * e > i. 7. Přechod nepřízvučného o> a ve slovech typu "bahato", "kažan", "kalač" aj v opozici ke slovům "kozak", "monastyr" aj. 8. Splynutí *I + *? a vznik středostředního (tzv. sníženého) ukrajinského" ?", spojení velár s tímto sníženým "u". 10. Deklinace (kmeny) u substantiv a adjektiv. 11. Deklinace zájmen. 12. Systém slovesných tvarů ve staré ukrajinštině, gramatické kategorie. 13. Parataxe a hypotaxe ve staré ukrajinštině (systém spojek a spojkových slov).
Součástí každého tématického celku (počínaje 4.) je čtení, překlad a lingvostylistická analýza starého textu.
Minimální bibliografie
Rusanivs´kyj, V.M., Istorija ukrajins´kojiliteraturnoji movy. Kyjev 2001
Žovtobrjuch. M.A., Rusanivs´kyj, V.M., Skljarenko, V.H. Istorija ukrajins´koji movy. Fonetyka. Kyjev 1979
Bevzenko, S.P., Hryščenko,A.P., Lukinova T.B., Nimčuk,V.V., Rusanivs´kyj, V.M., Samijlenko, S.P., Istorija ukrajins´koji movy. Morfolohija. Kyjev 1978
Bevzenko,S.P.: Istoryčna morfolohija ukrajins´koji movy. Užhorod 1960
Autorský kolektiv (odpovědný redaktor Žylko,F.T.), Ukrajins´ka dialektna morfolohija. Kyjev 1967
Paňkevyč, I.: Ukrajins´ki hovory Pidkarpats´koji Rusy. Č. 1. Pha 1938
Večerka, R. Základy slovanské filologie a staroslověnštiny (skriptum). 3./4.. Brno: MU, 1998, dotisk 4. vyd. (i jiná vydání).
Ohijenko, I.: Pam´jatky staroslav´jans´koji movy XXI vikiv. Varšava 1929
Požadavky k atestaci: Zkouška na základě doporučené literatury, přednášek. Součástí zkoušky je čtení, překlad a lingvostylistická analýza starého textu.