Úkolem předmětu demografie je seznámit posluchače s vlastním vývojem tohoto oboru, nejvýznamnějšími osobnostmi, teoretickými základy, s hlavními metodami a postupy demografického výzkumu. Tematizovány jsou také tendence populačního vývoje v ČR. Je kladen důraz na samostatnou práci posluchačů s prameny, jak úřední, tak i jiné provenience. Cílem navazující statistiky je ukázat demografická data optikou statistických metod a vyvozovat z nich relevantní a v praxi použitelné závěry hodnotné pro studenty v humanitních oborech. Dalším cílem je ukázat nejčastější chyby a závěry, které mohou být vyvozeny na základě nesprávné práce s daty.
Jednotlivá témata se proto věnují problematice kvantitativních metod v historickém výzkumu, základním statistickým pojmům, etapám a technikám historicko-statistické práce, popisu jednorozměrných statistických souborů, problematice středních hodnot (včetně používání chronologického průměru), dále mírám variace, indexům, časovým řadám a způsobům jejich vyrovnávání a rovněž i základním informacím o práci s vícerozměrnými statistickými soubory (včetně základů korelačního počtu). Součástí kurzu jsou i informace o pramenné základně historické statistiky a nástin vývoje statistického bádání.
Havránek, J. – Petráň, J.: Základy statistické metody pro historiky. Praha 1963.
Horský, J. – Seligová, M.: Rodina našich předků. Praha 1996.
Kalibová, K. – Úvod do demografie, Praha 1997.
Kučera M. – Fialová, L.: Demografické chování obyvatelstva České republiky během přeměny společnosti po roce 1989, Praha 1996
Maur, E.: Základy historické demografie. Praha 1978.
Mnohojazyčný demografický slovník. Český svazek. Praha 1965.
Pavílk, Z. – Rychtaříková, J. – Šubrtová, A.: Základy demografie, Praha 1986.
Srb, V. – Kučera, M. – Růžička, L.: Demografie. Praha 1971.
Srb, V.: Demografická příručka. Praha 1967.
Srb, V. – Kučera, M.: Atlas obyvatelstva ČSSR. Praha 1962.