1. Fyzikální vlastnosti radionuklidů Stavba atomových jader. Radioaktivita - podstata, jednotky, poločas přeměny, přeměnová konstanta. Druhy přeměn - vznik, vlastnosti. Elektronový záchyt. Záření X a gama. Vnitřní konverze.
2. Přírodní a umělé zdroje radioaktivního záření Kosmické záření - vznik, vlastnosti. Druhy radionuklidů, přeměnové řady. Zdroje ionizujícího záření v lékařství, průmyslu, energetice.
3. Radiofarmaka Základní způsoby výroby radionukldidů. Generátory radionuklidů používané v nukleární medicíně.
4. Radiační ochrana Veličiny a jednotky dozimetrie ionizujícího záření a radiační ochrany. Relativní biologická účinnost, předpisy, atomový zákon, limity, ochrana před zářením. Vnitřní a vnější ozáření.
5. Základy radiobiologie, nemoc z ozáření Biologické účinky ionizujícího záření. Mechanismus účinku. Účinky deterministické a stochastické.
6. Interakce záření s prostředím Interakce záření alfa a beta s prostředím, interakce záření gama - fotoefekt, Comptonův rozptyl, tvorba elektron-pozitronových párů. Absorpce záření v látkách - problematika stínění.
7. Detekce ionizujícího záření Ionizační komory - princip činnosti, měřiče aktivity se studnovou ionizační komorou. Geiger-Müllerovy detektory - princip činnosti, konstrukce GM detektorů pro záření beta a gama, využití v ochranné dozimetrii. Proporcionální detektory - princip činnosti, využití v dozimetrii.
8. Scintilační spektrometrie záření gama Scintilátory - interakce fotonového záření a vznik scintilací, druhy scintilátorů a jejich vlastnosti. Fotonásobiče - princip činnosti, optický kontakt s fotonásobičem. Scintilační spektra radionuklidů - vznik a struktura scintilačního spektra, energetická rozlišovací schopnost, detekční účinnost, citlivost, pozad í, časové rozlišení (mrtvá doba).
9. Elektronické obvody pro vyhodnocení odezvy Zdroj VN pro napájení detekčních sond, zesilovač impulzů. Analyzátor impulzů - princip činnosti, integrální a diferenciální měření. Čitač impulzů a nastavení měřícího času a počtu impulzů. Způsob určení energie záření gama.
10. Statistika - chyby měření Statistická chyba a možnosti jejího ovlivnění. Vliv pozadí, časového rozlišení a nestability přístroje - jejich minimalizace a korekce. Celková chyba měření. Přesnost a reprodukovatelnost stanovení výsledku.
11. Měření radioaktivity in vitro a in vivo Geometrie měření. Automaty pro měření sérií vzorků. Vícedetektorové systémy. Celotělová a lokální měření.
12. Přístroje pro osobní dozimetrii Filmové dozimetry, termoluminiscenční dozimetry - princip, použití, měřiče zamoření, kapesní dozimetry. Porovnání různých typů dozimetrů. Měření dávky a dávkového příkonu.
13. Scintilační kamery Základní principy scintigrafie, součásti systému, detekční systém a elektronika. Kolimátory - konstrukce, citlivost, energetické vlastnosti. Funkční charakteristiky gama kamery: energetické a prostorové rozlišení, detekční účinnost, citlivost, funkce při vysokých četnostech impulsů.
14. Tomografické kamery Základní principy tomografického zobrazení - SPECT, PET: principy, výhody, nevýhody, použití.
15. Diagnostické a terapeutické metody v nukleární medicíně Základní diagnostické vyšetřovací metody a terapeutické aplikace v nukleární medicíně.