Charles Explorer logo
🇨🇿

Hygiena a epidemiologie 2

Předmět na 1. lékařská fakulta |
B01500

Sylabus

Vnitřní prostředí budov:

Chemická rizika v budovách ? anorganické/organické látky běžně se v budovách vyskytující, možnosti jejich stanovení (demonstrace přístrojů, měření), charakteristiky karcinogenů vyskytujících se v budovách, prevence.

Biologická rizika v budovách, možnosti jejich stanovení (demonstrace přístroje), prevence.

Fyzikální faktory (prach, ionizující záření, mikroklima) v budovách, možnosti jejich stanovení, prevence.

Fyzikální faktory prostředí:

Ionizující záření - IZ:

Účinky na organismus člověka. Zdroje mírové expozice obyvatelstva IZ, minimalizace dávek. Dávka /Gy/ a dávkový ekvivalent /Sv/, kontrolované pásmo, dozimetrické monitorování zátěže, limity pro obyvatelstvo a pracovní prostředí, pacient s aplikací radiofarmaka, aktivita /Bq/. Principy ochrany před IZ (vzdáleností, stíněním, časem) a kontaminací. Kontraindikace, lékařská péče.

Neionizující záření - NIZ:

Zdroje expozice obyvatelstva NIZ. Ochrana před NIZ.

UV záření:

Poškození ozonové vrstvy (freony), zdravotní rizika, ochrana.

Lasery

Princip, užití, rizika, ochrana.

Hluk:

Systémové a lokální účinky hluku. Základní veličiny (frekvence /Hz/, hladina /dB/), ukázka průběhu jednoduchého a složeného zvukového signálu z magnetofonového záznamu na osciloskopu, odvození veličiny decibel, práh slyšení. Typy hluku, jejich charakteristika a metody měření. Limitní hodnoty (pracovní prostředí, vnitřní chráněné prostředí, venkovní prostředí). Ukázky různých typů hluku z magnetofonového záznamu a jejich měření zvukoměrem. Osobní ochranné prostředky, technická opatření. Praktická demonstrace počítačového zpracování měření a hodnocení proměnného hluku.

Infrazvuk a ultrazvuk:

Možná zdravotní rizika pro člověka, rezonanční účinky, psychické účinky.

Vibrace:

Systémové a lokální účinky vibrací na člověka, rezonanční účinky. Vibrace přenášené na páteř a horní končetiny. Onemocnění z vibrací, diagnostika a terapie. Ochrana před nepříznivými účinky vibrací.

Klimatické faktory:

Teplota vzduchu ? typy teploměrů, doporučené hodnoty. Vlhkost vzduchu (relativní vlhkost vzduchu /%/), - hygrometry, aspirační psychro-metry, doporučené hodnoty. Proudění vzduchu ? venkovní prostředí (vířivé anemometry), vnitřní prostředí (kata-teploměry). Intenzita sálavého tepla (infračervené záření) ? kulové teploměry, radiační zátěž. Energetický výdej ? tabulková metoda, bazální metabolismus. Tepelný odpor oděvu ? závislost na proudění vzduchu a počtu vrstev oděvu. Praktická úloha měření klimatických podmínek v praktiku. Počítačové zpracování a vyhodnocení zjištěných faktorů.

Problematika osvětlování:

Veličiny popisující osvětlení, měření a hodnocení. Denní (přirozené) osvětlení ? činitel denního osvětlení /%/. Umělé osvětlování ? lux /Lx/. Sdružené osvětlení ? požadavky na intenzitu a barvu umělé složky. Rušivé oslnění - absolutní, relativní, kontrastem jas /cd.m-2/. Objektivní a subjektivní hodnocení světelných podmínek. Praktická demonstrace měření osvětlenosti luxmetrem.

Praktické využití znalostí.

Anotace

Vybrané kapitoly z hygieny a epidemiologie: epidemiologie prostředí, toxikologie, rizikové faktory ve výživě, rizikové faktory v pracovním prostředí, epidemiologie infekční, neinfekční - rizikové faktory, prevence - životní styl, podpora zdraví.