Předmět je složen z teoretických přednášek a na ně navazujících cvičení. Jejich cílem je rozvinout a upevnit znalosti získané v přednáškách.
Obsahem jednotlivývh témat je zejména: osvojení si teoretických základů a faktické znalosti monitorování základních životních funkcí, znalosti specifických diagnóz a léčebných postupů v intenzivní péči včetně jejich organizace a vzájemných vazeb na RZP, reps. ARO a souvisejícími ošetřovatelskými souvislostmi (malnutrice, intoxikace, šokové stavy, monitorace na JIP, bolest, organizače péče na JIP).
Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický. Obsahem předmětu je seznámení se s příčinami a charakteristickými příznaky akutních onemocnění ve vnitřním lékařství, s cílem poskytnout znalosti a dovednosti nezbytné pro poskytování vysoce specializované ošetřovatelské péče při . akutních stavů ohrožujících život a rozpoznávání a léčení těchto stavů.
Předmět navazuje na řadu předmětů, se kterými se studující seznámí v prvém ročníku studia. Vzhledem k subspecializaci, která je pro obor vnitřního lékařství v posledních letech charakteristická, je nezbytné seznámit posluchače nejdříve s obsahem oboru z obecného hlediska a to především na podkladě poznatků z fyziologie a patologie jednotlivých chorobných stavů a následně probrat specifika dílčích podoborů.
Cílem je zejména seznámit s akutními poruchami v rámci dílčích podoborů jak je tomu u kardiologie, gastroenterologie, nefrologie, hematologie a poruch metabolismu a to jak z hlediska diagnostiky a léčby, tak organizace péče a poskytnout znalosti komplexní ošetřovatelské péče u nemocných s jednotlivým postižením orgánovývh systémů, zásad vysoce specializované péče o tyto nemocné, včetně rizik, komplikací s tím souvisejících a jejich řešení.