Blok I
Základní typy ambulantní péče - Využívání ambulantní péče - Cíle ambulantních služeb - Výhody a nevýhody ambulantních služeb - Indikace a kontraindikace - Nejčastěji používané metody - Principy poskytování adiktologické ambulantní péče
Blok II
Doporučená literatura:
Kalina, K. (2008). Základy klinické adiktologie. Praha: Grada.
Kalina, K. etal. (2001). Mezioborovýglosářpojmů z oblastidrog a drogovýchzávislostí. Praha: Filia Nova.
Nagy, P. D. (ed.) (1994). Intensive Outpatient Treatment for Alcohol and Other Drug Abuse. Treatment Improvement Protocol series 8. Rockville: Center for Substance Abuse Treatment.
Radimecký, J., Nevšímal, P., Doležalová, P., Miovský, M., Pánová, S. (2008). Návrh koncepce ambulantní adiktologické péče v české republice. Praha: Centrum adiktologie.
Ambulantní léčba představuje jednu z nejdůležitějších léčebných modalit, jež v podstatě tvoří páteř celého léčebného systému v adiktologii. Předmět seznamuje se základními typy poradenských pracovišť a poradensko-výchovných institucí.
Zabývá se systémem AT ordinací a poraden a ordinací specialistů (psychiatrie, psychologie). Samostatným tématem je oblast intenzívní ambulantní péče, tj. denní a odpolední stacionáře. Návaznost na jiné typy léčebné péče.
Ambulantní služby a jejich postavení v systému léčebné péče, ambulantní služby: možnosti a meze. Klient v ambulantních službách, diagnostika, specifika, rizika.
Strukturované ambulantní programy - jejich obsahové náplně, intenzita a cíle. Odlišení strukturovaných ambulantních programů od ústavní či rezidenční léčby, matching - kritéria výběru vhodného klienta do vhodného programu.
Efektivita ambulantní léčby. Výhody a nevýhody strukturovaných denních programů.
Obsahová náplň se zaměřuje na celé spektrum ambulantních služeb, jejich možnosti, začlenění do systému péče, hranicím a následně pak na význam, smysl a postavení stacionární formy léčby.