I. blok
Kognitivně-behaviorální přístup k léčbě závislostí - základní předpoklady - přehled základních modelů vzniku a vývoje závislosti dle KBT, model prevence relapsu, výhody a nevýhody tohoto přístupu k léčbě závislostí.
Doporučená literatura
Millerová, G. (2011). Adiktologické poradenství. Praha: Triton.
Rotgers, F. (1999). Léčba drogových závislostí. Praha: Grada Publishing.
II. blok
Prevence relapsu, model prevence relapsu, strategie prevence relapsu, využití prevence relapsu.
Doporučená literatura
Rotgers, F. (1999). Léčba drogových závislostí. Praha: Grada Publishing.
Wanigaratne, S., Wallace, W., Pullin, J., Keaney, F., & Farmer, R. (2008). Prevence relapsu pro závislá chování. Praha: Centrum adiktologie.
Stručná anotace předmětu:
Základy dynamicky orientované psychoterapie. Historický vývoj a současné hlavní směry. Možnosti a meze přístupu v léčbě a prevenci poruch způsobených užíváním návykových látek. Praxe dynamicky orientovaných škol v kontextu různých léčebných modalit (ambulantní, ústavní léčba, TK, následná péče). Symptomatická versus na růst orientovaná psychoterapeutická léčba, výhody a nevýhody obou přístupů.
Kognitivně-behaviorální přístup v současné praxi. Moderní trendy KBT. Výhody a limity KBT, výsledky KBT v léčbě poruch způsobených užíváním návykových látek. Motivace ke změně a práce s motivací. Strategie ?zvládání problému? a nácvik zvládání. Osobní plánování. Prevence selhání a relapsu. Tréninkové prvky v primární, sekundární a terciární prevenci (změna postojů, nácvik komunikačních a sociálních dovedností). Kognitivně-behaviorální prvky a přístupy v ústavní a rezidenční léčbě.