Charles Explorer logo
🇨🇿

Penitenciární a postpenitenciární péče

Předmět na 1. lékařská fakulta |
B02061

Sylabus

Tematický blok I.Podmínky a zajištění výkonu vazby a trestu odnětí svobody-normy upravující výkon vazby a trestu odnětí svobody - standardy a kvalita péče o uvězněné osoby.Vývoj vězeňské populace-charakteristika mužské a ženské vězeňská populace-mladiství ve vězen, adaptace na vězeňské prostředí-prizonizace, institucionalizace-prvouvěznění, opakované pobyty ve vězení-negativní jevy-šikana, násilí, rizikové sexuální chování, sebepoškozování, sebevražedné chování apod.Prevalence a incidence užívání drog ve věznicích ČR, vzorce užívání drog ve věznicích-psychologické a sociální rizikové faktory ovlivňující vzorce užívání-změny vzorců užívání drog po nástupu do vězení a v průběhu uvěznění-motivace k užívání drog ve věznicích-specifika drogové scény ve věznicíchSpecifika poradenské a terapeutické práce s osobami ve vězeníIndividuální terapie a poradenství-skupinová práce-krizová intervence-vzdělávací programy-práce s motivací, nedobrovolný klient v ochranné léčbě-bezpečí a bezpečnost pracovníka a klienta-standardy psychologických služeb ve vězení-práce s osobami s ohledem na typ trestné činnosti-práce s rodinnými příslušníky a blízkými osobami.Klíčové pojmy výkon vazby a trestu odnětí svobody - systém zdravotnické a sociální péče - standardy kvality, vězeňská populace- genderové rozdíly- mortalita-morbidita-prizonizace-institucionalizace-recidiva-negativní jevy spojené s uvězněnímvzorce užívání-rizikové a protektivní faktory-motivace-drogová scéna ve vězeníindividuální a skupinová psychoterapie-poradenství-vzdělávání-standardy služebDoporučená literatura a studijní materiály:    Štěrba, V. (2007). Penologie. Praha: Armex Publishing.Výroční zprávy a statistické ročenky Vězeňské služby ČR.Marešová, A., Sochůrek, J., Válková,J. (2000).  Drogová problematika ve věznicích ČR a některých zahraničních věznicích. Praha: IKSP.Marešová, A. a kol. (2003). Drogy a česká vězeňská populace v kontextu drogové scény a trestněprávní legislativy. Praha: IKSPKuchta, J., Válková, H. a kol. (2005) Základy kriminologie a trestní politiky. Praha: C.H.Beck

Tematický blok II.Prevalence a incidence infekčních chorob v obecné a vězeňské populaci-způsoby přenosu v prostředí vězení, věznice jako vysoce rizikové prostředí-násilí, přeplněnost, gangy, korupce apod. Začátek injekčního užívání ve vězení-rozsah injekčního užívání ve vězení-používání nesterilního injekčního materiálu-injekční užívání po výstupu z vězení-motivace k injekčnímu užívání ve vězení-získávání injekčního materiálu. Efektivita NSPs ve vězení a mimo vězení-vliv programů na výskyt infekčních onemocnění a další přínosy-bariéry v zavádění programů ve věznicích-evaluace programů NSPs.Historie zavádění substituce ve vězení-aktuální situace v ČR a zahraničí-struktura programu substituční léčby-přínosy substituční léčby ve vězení-standardy poskytování substituce ve vězení-efektivita programů substituce ve vězení.Klíčové pojmyinfekční choroby-HIV/AIDS-hepatitidy-rizikové chování-protektivní faktoryinjekční užívání-sdílení injekčního materiálu-motivaceNSPs-efektivita-bariéry-evaluaceSubstituce-efektivita-podmínky provádění-standardyDoporučená literatura a studijní materiály:Miovský, M., Spirig, H., Havlíčková, M. (eds.) (2003). Vězeňství a nelegální drogy. Praha: Úřad vlády ČR.Lines, R., Jürgens, R., Betteridge, G., Stöver, H., Laticevschi, D., Nelles, J. (2006). Výměna jehel ve věznicích: Poznatky z komplexního přehledu mezinárodních údajů a zkušeností. Praha: Úřad vlády ČR.WHO (2005). Poziční dokument o drogách, věznicích a harm reduction. Praha: Úřad vlády ČR.

Tematický blok III.Provádění detoxifikace v podmínkách vězení-teraputická komunita-modifikace programu s ohledem na vězeňské prostředí-motivace k léčbě v podmínkách vězení-vliv léčby a následné péče na recidivitu-efektivní modely léčby ve vězení-struktura léčby ve věznicích ČR-evaluace léčebných programů ve vězení. Podmínky a průběh ochranné léčby-struktura programu ochranné léčby-charakteristika cílové skupiny-efektivita ochranné léčby-specifika práce s klienty v ochranné léčběBezdrogová zóna-poradny drogové prevence a další poradenské programy/aktivity-drogové služby ve vězení-přínos poradenských programů-specializované programy pro ženy, etnické minority a mládežAdiktologické služby vstupující do vězení a spektrum poskytovaných služeb.Klíčové pojmydetoxifikace-terapeutická komunity-motivace-modely léčby-evaluace-efektivitaochranná léčba protialkoholní a protitoxikomanická-léčebný program-podmínky zahájení a ukončeníbezdrogová zóna-poradna drogové prevence-drogové služby ve vězeníDoporučená literatura a studijní materiály:Nedbálková, K. (2006). Spoutaná Rozkoš: (Re)produkce genderu a sexuality v ženské věznici. Praha: SLON.Lines, R., Jürgens, R., Betteridge, G., Stöver, H., Laticevschi, D., Nelles, J. (2006). Výměna jehel ve věznicích: Poznatky z komplexního přehledu mezinárodních údajů a zkušeností. Praha: Úřad vlády ČR.Miovský, M., Spirig, H., Havlíčková, M. (eds.) (2003). Vězeňství a nelegální drogy. Praha: Úřad vlády ČR.

Tematický blok IV.Postpenitenciární péče po výstupu z vězeníSlužby v ČR a jejich charakteristika-subjekty postpenitenciární péče-specifika práce s osobami propuštěnými z vězení-specifické programy pro uživatele drog-rizikové chování po propuštění z vězení a možnosti jeho ovlivnění prostřednictvím specializované péče ve vězení a po propuštění. Činnost PMS před a po propuštění. Systém péče pro klienty - uživatele NL - po propuštění z VTOS. Klíčové pojmyPostpenitenciární péčeDoporučená literatura a studijní materiály:Kolektiv autorů (2008). Mezi vězením a komunitou. Praha: Sdružení pro probaci a mediaci v justici. Kolektiv autorů (2008). Josef. Praha: Sdružení pro probaci a mediaci v justici.

Anotace

Předmět volně navazuje na předměty v bakalářském studiu (Kriminologie, Klienti v konfliktu se zákonem). Předmět se zaměřuje na problematiku penitenciární a postpenitenciární péče s důrazem na témata oboru adiktologie.

V předmětu jesou představeny podmínky a způsob zajištění výkonu vazby a výkonu trestu odnětí svobody. V předmětu je věnován prostor následujícím tématům: chrakteristika vězeňská populace, gender problematika, problematika mladistvých, specifická témata vězeňská populace (prizonizace, atd.).

Předmět obsahuje témata týkající se užívání drog ve věznicích (prevalence, incidence, vzorce užívání, drogová scéna a další) a intervencí směrem k uživatelům NL ve věznicích. V předmětu je věnován prostor činnosti adiktologických Drogových služeb ve vězení.

Samostatným specifickým tématem je příprava vězněných na propuštění, specifika práce s propuštěnými, systém péče pro tuto cílovou skupinu. Předmět Penitenciární a postpenitenciární je postaven na účelném propojení teorie s praxí, což je realizováno propojením přednášek s diskusemi a cvičeními.