1) (přímá výuka) Historie odborné literatury (knih a odborných časopisů), definice (odborných) časopisů, základní charakteristikou odborného časopisu, znaky odborného časopisu, hodnocením časopisů (např. IF, indexace) a autorů (např. h-index) a jejich kritika. Zásady vědecké komunikace, proč ne/-psát a ne/-sdílet odborné poznatky, texty pocházející z praxe, (aplikovaného) výzkumu, akademického prostředí - jejich přínos, úskalí a neduhy. Co vše lze publikovat (např. vědecké teorie, výsledky aplikovaného výzkumu, případové práce z praxe, populárně-naučné texty, studentské práce aj.).
2) (proběhne formou e-learningu a formou samostudia) Scientometrie v ČR a zahraničí. Výběr časopisu/vydavatele: Vědecké a praktické okolnosti, s typy a základními charakteristikami tuzemských a zahraničních (adiktologických) časopisů. Práce se zdroji odb. publikací (základy rešeršní práce, databázové systémy, pořizování a objednávání článků aj.). End Note a End Note web - základy práce s citačním programem. https://www.brainshark.com/thomsonscientific/EndNoteWeb-2_-_TR_Branding_SVK
3) (proběhne formou e-learningu a formou samostudia) Jak psát odborný text. Etická pravidla (např. pořadí autorů, problematika zadavatelů výzkumů), publikováním článků v (anglicky píšících) zahraničních časopisech. Prohřešky při publikování v odborných časopisech a jak se jim vyhnout. Strukturování textu. Guidelines v publikování (CONSORT, TREND, APA, JARS, MARS). Zásady publikování výzkumných studií vycházejících z kvalitativního metodologického rámce. Publikování v adiktologii - specifika, úrovně náročnosti.
4) (přímá výuka) Konference a workshopy. Jak připravit ústní sdělení, poster, workshop. Tipy a triky. Na co si dát pozor? Strukturace textu. Záměr-abstrakt-příprava-prezentace. Prezentace na konferencích - prezentační platformy: Zásady. Power Point prezentace. Prezi prezentace. Jak dělat review odborného článku: Základy pro oponenty odborných článků. Oponentura modelového článku - cvičení.
Hlavním cílem předmětu je seznámení posluchačů se základními pravidly vědecké komunikace: psaní odborných časopiseckých a knižních textů v adiktologii, konferenčních příspěvků. Studenti jsou vedeni k osvojení si základních znalostí a dovedností pro psaní odborného textu.
Předmět je koncipován tak, aby podpořil budoucí absolventy oboru adiktologie směřující do praxe k publikování zejm. v tuzemských časopisech, tj. sdílení poznatků oboru. Důraz je kladen především na publikování v odb. časopisech, méně již monografiiích.
Studenti budou seznámeni s: - Historií odborné literatury (knih a odborných časopisů), definicemi (odborných) časopisů, základní charakteristikou odborného časopisu, znaky odborného časopisu, hodnocením časopisů (např. IF, indexace) a autorů (např. h-index) a jejich kritika. - Se zásadami vědecké komunikace, proč ne/-psát a ne/-sdílet odborné poznatky, texty pocházející z praxe, (aplikovaného) výzkumu, akademického prostředí - jejich přínos, úskalí a neduhy. - tím, co vše lze publikovat (např. vědecké teorie, výsledky aplikovaného výzkumu, případové práce z praxe, populárně-naučné texty, studentské práce aj.). - Jak si vybrat časopis/vydavatele: Vědecké a praktické okolnosti, s typy a základními charakteristikami tuzemských a zahraničních (adiktologických) časopisů. - Práce se zdroji odb. publikací (základy rešeršní práce, databázové systémy, pořizování a objednávání článků aj.). - Základy práce v End Note a End Note web. - Etickými pravidly (např. pořadí autorů, problematika zadavatelů výzkumů), publikováním článků v (anglicky píšících) zahraničních časopisech. - Citačními zásadami a citačními normami, přípravou manuskriptu před zasláním do redakce, s procesem posuzování článku v redakčním řízení. - Prohřešky při publikování v odborných časopisech a jak se jim vyhnout. - Zásadami publikování výzkumných studií vycházejících z kvalitativního metodologického rámce. - Publikování v adiktologii - specifika, úrovně náročnosti.