Charles Explorer logo
🇨🇿

Poruchy příjmu potravy

Předmět na 1. lékařská fakulta |
B02302

Sylabus

Psychoterapeutické metody (KBT) a poruchy příjmu potravy. Hospitalizace a ambulantní péče z pohledu psychologa.

Poruchy příjmu potravy rizikové faktory a diagnostika a psychiatrické komorbidity.

Práce s poruchami příjmu na oddělení 3, Centra specializovaného na poruchy příjmu potravy na Psychiatrické klinice, terapeutická smlouva, práce s manuály, režimová opatření z pohledu specializované sestry.

Psychiatrické komorbidity a léčba I.

Nutriční intervence na ostatních odděleních Psychiatrické kliniky (mimo Centrum pro PPP), zavřené a otevřené oddělení diagnózy geronto-psychiatrické, psychotické stavy, závislosti, depresivní poruchy.

Komplexní program pro poruchy příjmu potravy - Denní režim, terapeutická smlouva Jednotky pro PPP komplexní program, léčba komorbidit.

Léčba na Denním stacionáři pro PPP, skupinová terapie.

Rodinná terapie u PPP a dalších psychiatrických diagnóz.

Léčba poruch příjmu potravy u dětí.

Specifická nutriční intervence u psychiatrických pacientů a PPP, týmová práce, vzdělání a výcvik v psychoterapeutických intervencích, modifikace nutriční intervence u psychiatrických diagnóz, etické faktory nutriční intervence.

Kluby pro rodiče a ambulantní a následná péče.

Anotace

Obsahem předmětu je úvod do problematiky poruch příjmu potravy (PPP), teorie změny regulace příjmu potravy, multifaktoriálně podmíněny a ovlivňující vznik psychiatrického onemocnění s celým spektrem patologického jídelního chování. Absolvent by se měl seznámit se základy diagnostiky onemocnění PPP a komorbidních onemocnění a s úkoly nutričního terapeuta v rámci komplexní interdisciplinární péče. Měl by znát zásady preventivních postupů u rizikového chování spojeného s PPP a mít základní vědomosti o způsobech intervencí, motivačním rozhovoru, přístupech psychoterapeutických i farmakoterapeutických a supervizi.

Semináře pak kladou důraz na propojení teoretických znalostí s terapeutickou praxí na lůžku, v denním stacionáři i v ambulantní péči. Zahrnují kontakt s pacienty, ukázky terapeutické práce, arteterapie, rodinné terapie, skupinové terapie a komunitní práce a režimové terapie zaměřené normalizaci jídelního režimu a realimentaci. Ukázky preventivní programů s použitím nových technologií a sociálních sítí.