I. tématický blok:
Název a obsah: Charakteristiky kvalitativního přístupu a metod a jejich zarámování do širšího pojetí metodologie výzkumu: odlišnosti a shody s tradičním přístupem v metodologii a sdílení základních požadavků na vědu a vědeckou činnost v adiktologii.
Klíčové koncepty a pojmy: Základní charakteristiky a pojmy kvalitativního přístupu a myšlení. Rozdíly mezi kvalitativním a kvantitativním přístupem v adiktologickém výzkumu. Možnosti a hranice aplikace kvalitativního přístupu v moderním adiktologickém výzkumu: 4 základní aplikační oblasti.
Povinná literatura: Miovský, M. (2010). Kvalitativní přístup a metody v psychologickém výzkumu. Praha: Grada. Str. 13-38.
Bryman, A. (2001). Social Research Methods. New York: Oxford University Press.
Doplňková literatura:
Čermák, I. (2000). Kvalitativní výzkum v psychologii: problémy a výhledy. In I. Čermák, & M. Miovský (Eds.). (2000): Kvalitativní výzkum ve vědách o člověku na prahu třetího tisíciletí. Sborník z "nultého" ročníku konference. Boskovice: Albert. Str. 10-21.
Denzin, N. K., & Lincoln, Y. S. (Eds.). (1998). The Landscape of Qualitative Research: Theories and Issues. Thousand Oaks, London, New Delhi: SAGE Publication.
Opory:
B02412/4_Methodolatry and Qualitative Health Research
B02412/5_Qualitative Drug Research and Emerging Trends (EMCDDA)
II. tématický blok:
Název a obsah: Historiský rámec vývoj kvalitativního přístupu a metod a souvislost s vývojem vědy jako takové a vývoje dílčích teoretických linií (fenomenologie, hermeneutika a další.).
Klíčové koncepty a pojmy: Filozofické zdroje kvalitativního přístupu. Hermeneuticko-narativní myšlenková tradice. Fenomenologická myšlenková tradice. Vývoj kvalitativního přístupu a jeho vliv na vědu v moderní historii.
Vývoj kvalitativního přístupu v České republice.
Povinná literatura: Miovský, M. (2010). Kvalitativní přístup a metody v psychologickém výzkumu. Praha: Grada. Str. 39-68.
Miovský, M. (2003). Kvalitativní přístup v adiktologickém výzkumu v České republice. Adiktologie, 1(3), 52-59.
Doplňková literatura: Kudrna, J. (1991). Předmluva. In G. B. Vico, (1991). Základy nové vědy o společné přirozenosti národů. Praha: Academia. Str. 5-33.
Sedláková, M. (1999). Kuhnovo pojetí paradigmatu vědy a jeho implikace pro psychologickou metodologii. In: Heller, D., Sedláková, M. & Vodičková, L. (Eds.). (1999). Kvalitativní a kvantitativní výzkum v psychologii. Praha: PsÚ AV a ČPS. Str. 118-130.
Smékal, V. (1983). Kvalitativní přístup v psychologickém výzkumu. Čs. psychologie, 1(27), 50-58.
Opory:
III. tématický blok:
Název a obsah: Základní rámec a plán výzkumné studie v oblasti kvalitativního přístupu a jeho specifika. Základní pojetí Mayringových 13 pilůřů kvalitativního myšlení a výzkumu a dalších alternativních pojetí. Základní typy výzkumných strategií: případová studie, terénní výzkum, analýza dokumentů, kvalitativní experiment, kvalitativní evaluace.
Klíčové koncepty a pojmy: Role a pozice výzkumníka. Vzájemná pozice mezi výzkumníkem a ostatními účastníky výzkumu, komunikace mezi účastníky výzkumu, posílení významu autoreflexe, etické konsekvence změny role a pozice výzkumníka. Základní rámec aplikace kvalitativního přístupu. Orientace na subjekt, kontext, deskripce a otevřenost, interpretace a kontrola metod, zobecňování po krocích. Ideový plán výzkumu. Základní typy výzkumů kvalitativního přístupu. Případová studie, analýza dokumentů, terénní výzkum, kvalitativní experiment, kvalitativní evaluace. Připravujeme výzkumnou studii.
Povinná literatura:
Miovský, M. (2010). Kvalitativní přístup a metody v psychologickém výzkumu. Praha: Grada. Str. 69-126.
Silverman, D. (2000). Doing Qualitative Research: A Practical Handbook. London, Thousand Oaks, New Delhi: SAGE Publications.
Doplňková literatura:
Denzin, N. K., & Lincoln, Y. S. (1998). Strategies of Qualitative Inquiry. London, Thousand Oaks, New Delhi: SAGE Publications.
Mayring, P. (1990). Einführung in die qualitative Socialforschung. München: Psychologie Verlag Union.
Mayring, P. (1994). Qualitative-empirische Forschung in der Psychologie. In Schorr, A. (1994) (Ed.). Die Psychologie und die Methodenfrage. Göttingen: Hogrefe.
Opory:
B02412/3_Ethical Evaluation in Qualitative Research
B02412/4_Methodolatry and Qualitative Health Research
B02412/5_Qualitative Drug Research and Emerging Trends (EMCDDA)
IV. tematický blok:
Název a obsah: Nepravděpodobnostní metody výběru výzkumného souboru: odlišnost od metod pravděpodobnostních, různá pojetí výběru a vlastnosti souboru, základní metody a jejich aplikace.
Klíčové koncepty a pojmy: Výběry výzkumného souboru v rámci kvalitativního přístupu v adiktologickém výzkumu. Nepravděpodobnostní metody výběru výzkumného souboru. Metoda totálního výběru výzkumného vzorku, výběr vzorku metodou sněhové koule, metoda výběru vzorku samovýběrem, metoda příležitostného výběru výzkumného souboru, metoda záměrného (účelového) výběru. Vybrané otázky užívání nepravděpodobnostních metod výběru výzkumného souboru.
Povinná literatura:
Miovský, M. (2010). Kvalitativní přístup a metody v psychologickém výzkumu. Praha: Grada. Str. 127-140.
Silverman, D. (2000). Doing Qualitative Research: A Practical Handbook. London, Thousand Oaks, New Delhi: SAGE Publications.
Doplňková literatura:
Denzin, N. K., & Lincoln, Y. S. (1998). Strategies of Qualitative Inquiry. London, Thousand Oaks, New Delhi: SAGE Publications.
Bryman, A. (2001). Social Research Methods. New York: Oxford University Press.
Opory:
V. tematický blok:
Název a obsah: Metody vytváření dat: základní třídění a charaktertistiky metod tvorby dat.
Klíčové koncepty a pojmy: Pozorování. Introspektivní přístup, extrospektivní metody. Metoda moderovaného rozhovoru (interview), telefonní interview. Nestrukturované interview, polostrukturované interview, strukturované interview, fáze interview, vedení interview a techniky kladení otázek, praktické poznámky k provádění interview. Skupinová interview a ohniskové skupiny. Rozdělení ohniskových skupin a jejich moderování, příprava ohniskových skupin, fáze průběhu ohniskových skupin, určení velikosti a počtu skupin. Kvalifikovaný odhad. Jiné kvalitativní metody získávání dat. Textové dokumenty jako zdroj kvalitativních dat, jiné typy dokumentů jako zdroje kvalitativních dat, metoda životní křivky, pohybové vyjádření jako zdroj kvalitativních dat, projektivní metody, psychosémantické metody.
Povinná literatura:
Miovský, M. (2010). Kvalitativní přístup a metody v psychologickém výzkumu. Praha: Grada. Str. 141-194.
Bryman, A. (2001). Social Research Methods. New York: Oxford University Press.
Doplňková literatura:
Silverman, D. (2000). Doing Qualitative Research: A Practical Handbook. London, Thousand Oaks, New Delhi: SAGE Publications.
Richardson, T. E. (Ed.). (1996). Handbook of Qualitative Research Methods for Psychology and Social Science. Leicester: The British Psychological Society.
Opory:
VI. tematický blok:
Název a obsah: Metody zpracování dat (data management): základní rámec, technické a organizační aspekty a dílčí postupy zpracování dat. Metody analýzy a interpretace dat: různé tradice ve vyhodnocování kvalitativních dat.
Klíčové koncepty a pojmy: Data management. Fixace kvalitativních dat. Audio a video záznam, záznamový arch, práce s existujícími dokumenty, výsledky odborného vyšetření jako zdroj dat. Zpracování dat a jejich příprava pro analýzu. Počítačový software pro zpracování dat, systematizace dat pro kvalitativní analýzu. Deskriptivní přístup ke kvalitativní analýze. Dílčí postupy analýzy kvalitativních dat. Metoda vytváření trsů, metoda zachycení vzorců (gestaltů), metoda prostého výčtu, metoda kontrastování a srovnávání, metoda užívání metafor, metoda vyhledávání a vyznačování vztahů, metoda fakturování. Metoda zakotvené teorie. Základní popis metody zakotvené teorie, postupy kódování, příklad aplikace metody zakotvené teorie. Obsahová analýza. Základní charakteristika obsahové analýzy, poznámky k aplikaci obsahové analýzy. Narativní analýza. Možnosti popisu narativní konstrukce, příklad narativní konstrukce.
Povinná literatura:
Miovský, M. (2010). Kvalitativní přístup a metody v psychologickém výzkumu. Praha: Grada. Str. 195-254.
Denzin, N. K., & Lincoln, Y. S. (1998). Collecting and Interpreting Qualitative Materiále. London, Thousand Oaks, New Delhi: SAGE Publications.
Doplňková literatura:
Miles, M. B., & Huberman, A. M. (1994). Qualitative data analysis: An expanded sourcebook. London, Thousand Oaks, New Delhi: SAGE Publications.
Silverman, D. (2000). Doing Qualitative Research: A Practical Handbook. London, Thousand Oaks, New Delhi: SAGE Publications.
Opory:
B02412/1_ Data Protection and Record Retention (NTA)
VII. tematický blok:
Název a obsah: Pojem validity kvalitativně orienttovaného výzkumu: konstrukce validity a aplikace metod kontroly a zvyšování validity výsledků výzkumné studie.
Klíčové koncepty a pojmy: Pojem validity v kontextu adiktologického výzkumu. Různé přístupy k validitě výzkumu. Odmítnutí validity, přehodnocení tradičního chápání validity. Metody a techniky kontroly validity. Techniky kontroly validity týkající se získávání dat, techniky kontroly validity týkající se povahy dat, techniky kontroly validity týkající
Předmět úzce navazuje na Metodologii výzkumu v adiktologii I. (ZS prvního ročníku nMGR studia adiktologie) a doplňuje jej o oblast teorie a praxe kvalitativních metod a přístupu v adiktologickém výzkumu. Výstupní znalosti, dovednosti a kompetence studentů (viz část 2) jsou zacílené na obecný teoretický přehled a aplikační možnosti kvalitativních metod v oboru adiktologie a studenti se seznámí o osvojí: a) Charakteristiky kvalitativního přístupu a metod a jejich zarámování do širšího pojetí metodologie výzkumu: odlišnosti a shody s tradičním přístupem v metodologii a sdílení základních požadavků na vědu a vědeckou činnost v adiktologii. b) Historiský rámec vývoj kvalitativního přístupu a metod a souvislost s vývojem vědy jako takové a vývoje dílčích teoretických linií (fenomenologie, hermeneutika a další.). c) Základní rámec a plán výzkumné studie v oblasti kvalitativního přístupu a jeho specifika.
Základní pojetí Mayringových 13 pilířů kvalitativního myšlení a výzkumu a dalších alternativních pojetí. Základní typy výzkumných strategií: případová studie, terénní výzkum, analýza dokumentů, kvalitativní experiment, kvalitativní evaluace. d) Nepravděpodobnostní metody výběru výzkumného souboru: odlišnost od metod pravděpodobnostních, různá pojetí výběru a vlastnosti souboru, základní metody a jejich aplikace. e) Metody vytváření dat: základní třídění a charakteristiky metod tvorby dat. f) Metody zpracování dat (data management): základní rámec, technické a organizační aspekty a dílčí postupy zpracování dat. g) Metody analýzy a interpretace dat: různé tradice ve vyhodnocování kvalitativních dat. h) Pojem validity kvalitativně orientovaného výzkumu: konstrukce validity a aplikace metod kontroly a zvyšování validity výsledků výzkumné studie. i) Etika a specifické aspekty spojené s aplikací kvalitativního přístupu a metod. j) Hodnocení výzkumné studie a publikační výsledky v oblasti aplikace kvalitatvního přístupu a metod