Charles Explorer logo
🇨🇿

Fyzikální terapie 1, 2

Předmět na 1. lékařská fakulta |
B02434

Sylabus

Vedoucí předmětu: Mgr.Kamila Brožovákontakt: Mgr. Kamila Brožová, kamila.brozova@vfn.cztel.: 224968570

MÍSTNOST:

Teoretická výuka probíhá ve výukové místnosti Kliniky rehabilitačního lékařství v Praze.

Při praktické výuce se studenti střídají po 4 týdnech v ZS i LS,vždy ve čtvrtek od 8:00 - 11:00 hod. Na jednotlivých pracovištích jsou studenti rozděleni do skupin.Studenti budou v maximální možné míře aplikovat vybrané FT postupy samostatně pouze pod odborným dohledem.Studenti se naučí provádět zápis o aplikaci příslušné formy fyzikální terapie do karty pacienta.                                                                                                     

Praktická výuka v Praze 6.-15. výukový týden ZS probíhá na specializovaných FT pracovištích.                                                                                                    

Praktická výuka v Praze 1. - 14. výukový týden LS probíhá na specializovaných FT pracovištích. 1. Poliklinika VFN, Karlovo nám., Praha 2 - Mgr. Valenová 2. Poliklinika Jabloňová, Praha 10-Zahradní Město - p. Dubanská 3. Poliklinika Ohmova, Praha 10 - p. Kalašová 4. ÚVN, Praha 6-Střešovice - Mgr. Pavelková, Mgr. Prokešová5. KRL Albertov - Mgr. Jakub Jeníček - témata teoreticko-praktických seminářů:

Elektroterapie - typy, účinky, teorie analgézie a s tím související volba parametrů, typy aplikací; galvanoterapie a Träbertovy proudy

Elektroterapie - DD proudy (základní typy a kombinace), TENS (konvenční, burst, surge, NMES, APL)

Elektroterapie - středofrekvenční proudy - 2 a 4 pólové aplikace

Elektrodiagnostika a elektrostimulace (I/t křivka)

Ultrazvuk, kombinovaná terapie   

Témata přednášek: 1) Úvod do fyzikální terapie- základní orientace v problematice, bezpečnost práce, indikace, kontraindikace 2) Mechanismus působení fyziatrických procedur 3) Elektroterapie obecné uvedení, rozdělení, bezpečnostní kritéria 4) Nizkofrekvenční terapie 5) Středofrekvenční, vysokofrekvenční terapie 6) Elektrodiagnostika a elektrostimulace 7) Mechanoterapie, ultrazvuk 8) Magnetoterapie 9) Fototerapie 10) Kombinovaná terapie, kombinace procedur, rebox, rázová vlna 11) Hydroterapie a termoterapie 12) Bolest 13) Úvod do lázeňství 14) Zápočtový test

Anotace

Studenti získají v předmětu teoretické znalosti, které si následně v praxi sami vyzkouší během praxe s pacienty v ambulantních provozech vybraných pracovišť.

V průběhu výuky student získá teoretické znalosti o aplikaci různých druhů elektroterapie - nízkofrekvenční, středofrekvenční a vysokofrekvenční terapie, magnetoterapie, iontoforézy, elektrostimulace a elektrogymnastiky.