* Sylabus Výuka je organizována blokovou formou. Teoretická výuka má těžiště v samostudiu, které je doplněno e-learningem a jedním teoretickým blokem. Cvičení jsou realizována formou praktické výuky ve zdravotnických zařízeních na kardiologických pracovištích (koronární jednotka, katetrizační sál srdeční) pro dospělé ve skupinách maximálně po 6 studentech. Cvičení jsou rozdělena do 3 bloků po čtyřech a osmi hodinách. Obsahové zaměření: Posluchači jsou postupně seznamováni se současnými možnostmi léčby akutních koronárních syndromů, komplikacemi akutního infarktu myokardu, kardiogenním šokem a srdečním selháním. Dále s teoretickými a praktickými postupy v diagnostice a léčbě pacientů s plicní embolií. Důraz je kladen také na teoretické a praktické aspekty zvládnutí péče o kriticky nemocné s mechanickými srdečními podporami a kontinuálními hemoeliminačními metodami. Tyto vysoce specializované metody jsou probírány s ohledem na klíčovou úlohu sestry v péči o takto nemocné. *
1. teoretický blok: Akutní koronární syndrom - možnosti léčby, komplikace akutního infarktu myokardu, srdeční selhání. Ventilační podpora u pacientů se srdečním selháním. Mechanické podpory srdeční činnosti.
2. praktický blok: Seznámení s provozem a technickým vybavením koronární jednotky. Péče o kriticky nemocné na koronární jednotce z pohledu sestry. (monitorace vitálních funkcí, farmakologická podpora oběhu, umělá plicní ventilace neinvazívní i invazívní, orgánové podpory, specifika péče o nemocné se zavedenými hemoeliminačními metodami).
3. praktický blok Koronární jednotka: Péče o kriticky nemocné na koronární jednotce z pohledu sestry. Péče o nemocné se srdeční podporou (IABK, ECMO). KPCR - neuroprotektivní přístupy u nemocných po KPCR (metody mírné hypotermie, hemodynamická a metabolická monitorace)
4. praktický blok: Katetrizační sál srdeční: Seznámení s provozem a technickým vybavením katetrizačního sálu srdečního. Péče o nemocného před, během a po diagnostické koronární angiografii a perkutánní koronární intervenci z pohledu sestry. *
5. Samostudium:
1. Kardiopulmonální resuscitace základní a rozšířená, časná i střednědobá poresuscitační péče. Šokové stavy, definice, rozdělení, diferenciální diagnostika
2. Diagnostické a terapeutické možnosti u vybraných kardiovaskulárních chorob (diagnostika a léčba akutních koronárních syndromů, revaskularizace myokardu, základní poruchy srdečního rytmu)
3. Diagnostika a léčba akutního a chronického srdečního selhání
4. Ventilační podpora
5. Plicní embolie, diagnostika a léčba
6. Akutní selhání ledvin, diagnostika, možnosti konzervativní i hemoeliminační léčby
7. Režimová opatření u nemocných s kardiovaskulárními chorobami
Předmět koncipován jako teoreticko-praktický. Cílem je poskytnout vedle znalostí přednemocniční péče o akutní kardiovaskulární poruchy rovněž znalost zásad diferencované intenzivní péče.
Pozornost je věnována především teoretickým základům a následné praktické demonstraci všech diagnostických a terapeutických postupů zavedených do rutinní praxe kardiologicky a angiologicky zaměřených jednotek intenzívní péče.