Charles Explorer logo
🇨🇿

Intenzivní péče v kardiologii a angiologii

Předmět na 1. lékařská fakulta |
B02554

Sylabus

* Zimní semestr: Výuka je organizována blokovou formou. Teoretická výuka má těžiště v samostudiu, které je doplněno e-learningem a teoretickým blokem. Cvičení jsou realizována formou praktické výuky ve zdravotnických zařízeních na kardiologických pracovištích (koronární jednotka, katetrizační sál srdeční) pro dospělé ve skupinách maximálně po 6 studentech. Cvičení jsou rozdělena do 3 bloků po čtyřech a osmi hodinách. Obsahové zaměření: Posluchači jsou postupně seznamování s teoretickými a praktickými postupy v diagnostice a léčbě pacientů s plicní embolií a srdečním selháním. Důraz je kladen také na teoretické a praktické aspekty zvládnutí péče o kriticky nemocné s mechanickými srdečními podporami a kontinuálními hemoeliminačními metodami. Tyto vysoce specializované metody jsou probírány s ohledem na klíčovou úlohu sestry v péči o takto nemocné. ozpis výuky

1. teoretický blok: Srdeční selhání. Ventilační podpora u pacientů se srdečním selháním. Mechanické podpory srdeční činnosti.

2. praktický blok: Seznámení s provozem a technickým vybavením koronární jednotky. Péče o kriticky nemocné na koronární jednotce z pohledu sestry.

3. praktický blok (8 hodin): Koronární jednotka: Péče o kriticky nemocné na koronární jednotce z pohledu sestry.

4. praktický blok: Katetrizační sál srdeční: Seznámení s provozem a technickým vybavením katetrizačního sálu srdečního. Péče o nemocného před během a po SKG a PCI z pohledu sestry.

5. Samostudium:

1. Akutní selhání ledvin v intenzivní péči.

2. Diagnostika a léčba plicních embolií, trombolytická léčba plicních embolií. * Letní semestr: Výuka je organizována formou teoretický bloků přednášek a praktické výuky ve zdravotnickém zařízení. Praktické bloky jsou realizovány formou praktické výuky ve zdravotnickém zařízení na kardiologických pracovištích v péči o dospělé ve skupinách maximálně po 6 studentech (antiarytmická jednotka intenzivní péče, elektrofyziologická laboratoř, angiologická jednotka intenzivní péče, katetrizační sál periferní). Obsahové zaměření: Posluchači jsou postupně seznamováni s problematikou arytmií, vyšetřovacími metodami a léčebnými postupy se zaměřením na úlohu sestry. Rovněž je podrobně probrána nefarmakologická terapie arytmií, elektrická defibrilace, kardioverze a kardiostimulace z pohledu setry, příprava pomůcek a asistence. Teoretické i praktické znalosti z kardiologie a angiologie završují přednášky týkající se vyšetřovacích metod v angiologii a akutních a chronických onemocnění tepen, s důrazem na úlohu sestry v péči o takto nemocné na příslušných jednotkách intenzivní péče.

1. teoretický blok: Kardiomyopatie Arytmie - systematika nejznámějších arytmií, kardiostimulace. Intervenční léčba arytmií.

2. teoretický blok: Vyšetřovací metody v angiologii. Akutní tepenné příhody.

1. a

2. praktický blok: Antiarytmická JIP Seznámení s provozem a technickým vybavením antiarytmické jednotky intenzivní péče. Praktický nácvik defibrilace, péče o nemocného před a po kardioverzi, příprava pomůcek ke kardiostimulaci, asistence a péče o nemocného z pohledu sestry.

3. praktický blok: Elektrofyziologická laboratoř Seznámení s provozem a technickým vybavením elektrofyziologické laboratoře. Zásady a specifika přípravy nemocných z pohledu sestry před elektrofyziologickým vyšetřením. Zásady a specifika péče o nemocné před a po radiofrekvenční ablací.

4. praktický blok: Angiologická jednotka intenzivní péče Seznámení s provozem a technickým vybavením angiologické jednotky intenzivní péče. Praktický nácvik přípravy nemocného před vyšetřovacími metodami v angiologii, specifika a rizika. Péče o pacienty s angiologickým onemocněním, úloha sestry. Péče o nemocné před a po podání trombolýzy.

5. praktický blok: Katetrizační sál periferní Seznámení s provozem a vybavením katetrizačního sálu. Příprava nemocného před a po invazivních vyšetřovacích metodách z pohledu sestry.

Anotace

Výuka je organizována blokovou formou. Teoretická výuka má těžiště v samostudiu, které je doplněno e-learningem a teoretickým blokem. Cvičení jsou realizována formou praktické výuky ve zdravotnických zařízeních na kardiologických pracovištích (koronární jednotka, katetrizační sál srdeční) pro dospělé ve skupinách maximálně po 6 studentech. Cvičení jsou rozdělena do 3 bloků po čtyřech a osmi hodinách.

Obsahové zaměření: Posluchači jsou postupně seznamováni s problematikou arytmií, vyšetřovacími metodami a léčebnými postupy se zaměřením na úlohu sestry. Rovněž je podrobně probrána nefarmakologická terapie arytmií, elektrická defibrilace, kardioverze a kardiostimulace z pohledu setry, příprava pomůcek a asistence. Teoretické i praktické znalosti z kardiologie a angiologie završují přednášky týkající se vyšetřovacích metod v angiologii a akutních a chronických onemocnění tepen, s důrazem na úlohu sestry v péči o takto nemocné na příslušných jednotkách intenzivní péče.