Předmět je rozdělen na teoretickou výuku, jejíž těžiště je v samostudiu doplněném e-learningem. Klinická stáž navazuje na obsah teoretické výuky a prakticky rozvíjející přednesené téma a je vedena sestrami se specializovanou způsobilostí v oboru.
Každé téma zahrnuje vždy ošetřovatelské i lékařské aspekty dané problematiky. Témata jsou zaměřena zejména na akutní stavy v způsobené onemocněními trávicího traktu a jater a endoskopické vyšetřovací metody. zpis výuky 1. teoretický blok:
Nemoci jater (jaterní cirhóza, jaterní selhání, hepatorenální syndrom, poškození jater alkoholem, polékové a toxické poškození jater, akutní porfyrie, akutní těhotenská steatóza, HELLP syndrom, fulminantní jaterní selhání u Wilsonovy choroby).
Akutní stavy u střevních onemocnění (idiopatické střevní záněty - toxické megakolon, ischemické příhody v dutině břišní, břišní angina, abscedující a fistulující procesy v dutině břišní, apendicitida, divertikulitida). Střevní neprůchodnost (subileus, ileus mechanický a paralytický, pseudoobstrukce). 2. praktický blok: Zvláštnosti ošetřovatelské péče v hepatogastroenterologii. Endoskopické výkony: příprava, asistence, ošetřovatelská péče. 3. Samostudium: 1. Úvod do gastroenterologie (stručná historie, anamnéza, vyšetřovací metody,endoskopie). Základní znaky a příznaky nemocí trávicího traktu (bolest, dyskomfort, dysfagie, enteroragie, hemateméza, meléna, nauzea, zvracení, průjem, zácpa) 2. Úvod do hepatologie (stručná historie předmětu, anamnéza, vyšetřovací metody, endoskopie, biopsie). Základní znaky a příznaky nemocí jater, žlučových cest a slinivky břišní (ascites, ikterus, pruritus, bolest) 3. Onemocnění žlučových cest a žlučníku (obstrukce žlučových cest, cholangitida, cholecystitida, ikterus). Akutní pankreatitida (příznaky, klasifikace, výskyt, klinický obraz, diagnóza, vyšetřovací metody, léčba konzervativní a chirurgická) 4. Krvácení o trávicího traktu (klinické projevy, diagnóza, léčba). Endoskopické výkony a jejich komplikace (časné a pozdní; obecné a specifické - krvácení, perforace, akutní pankreatitida, akutní cholangitida, sepse).
Předmět je koncipován jako teoreticko – praktický, na přednášky navazuje praktická výuka. Cílem předmětu je osvojit si teoretické vědomosti i praktické dovednosti v ošetřování, diagnostice i léčbě v oboru hepatoenterologie nezbytné pro poskytování vysoce specializované ošetřovatelské péče v oboru zaměřené především na sledování a monitorování fyziologických funkcí nemocného pomocí invazivních a neinvazivních metod, speciální přístrojové vybavení, jeho dostupnost a připravenost u nemocných s onemocněním jater, žlučových cest, slinivky břišní, střev a krvácením z trávicího traktu. Součástí předmětu je rovněž aktivní účast na intervenčních výkonech v oboru
(ERCP, papilotomie, cílené břišní punkce, zevně vnitřní drenáže, stavění krvácení při portální hypertenzi, TIPS atp.) a to jak v přípravě, i tak při navazující péči a teoretické i praktické aspekty úplné parenterální a enterální výživy, její limity, rizika, komplikace.