Teoretická výuka je realizovaná formou samostudia. Praktická výuka je plánována v jednom pětidenním bloku v zimním semestru. Na podkladě teoretických znalostí z prvního ročníku mají studující získat praktické dovednosti v péči o pacienta s konkrétními onemocněními ledvin. Výuka je zejména zaměřena na pacienty s akutními nefrologickými stavy, kompletní péči o pacienta podstupujícího renální biopsii, případně další invazivní vyšetření, a pacienty vyžadující náhradu funkce ledvin včetně kontinuálních metod. Důraz je kladen zejména na ošetřovatelské potřeby u dialyzačních vstupů (kanyly, fistule, peritoneální katétry), modifikace diety a příjmu tekutin u nefrologických pacientů a edukaci pacienta. Studenti jsou rozděleni do skupin max. po 6 na oddělení IP Kliniky nefrologie a na dialýze Strahov. zpis výuky 1. praktický blok:
Oddělení OAM: Nefrologický pacient na jednotce intenzivní péče. Kontinuální metody. 2. praktický blok:
Dialýza (Strahov): Chronicky dialýzovaný pacient, požadavky na jeho dietu, režim a ošetřování při hemodialýze a peritoneální dialýze. Hemodialýza: Studentky budou mít možnost podílet se na zabezpečení celkové ošetřovatelské péči zejména u těchto výkonů: akutní hemodialýza, chronická hemodialýza, plasmaferéza, hemodiafiltrace, hemoperfúze. 5. Samostudium:
Akutní stavy v nefrologii. Pulmorenální syndrom a rychle progredující glomerulonefritidy. Akutní renální selhání. Akutní iontové poruchy. Maligní hypertenze.
Předmět koncipován jako teoreticko-praktický. Na předmět Nefrologie z 1. ročníku navazuje specifickými tématy v oblasti intenzivní péče v nefrologii se zaměřením na diagnostiku, léčbu a ošetřovatelské postupy u jednotlivých stavů.