Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický. Cílem předmětu je osvojit si teoretické vědomosti a praktické dovednosti nezbytné pro provádění základních i rozšířených postupů v rámci urgentn í medicíny. Urgentní medicína je obor zabývající se multidisciplinární problematikou diagnostiky, prvotního a neodkladného ošetřování a léčení náhle vzniklých stavů ohrožení života, náhlých onemocnění a traumat bezprostředně na místě jejich vzniku, během dopravy postižených pozemními, leteckými nebo vodními prostředky zdravotnické záchranné služby (ZZS) a při přechodu z přednemocniční do nemocniční neodkladné péče v prostředí urgentních příjmů.
Výuka základů oboru se zaměřuje na diagnostiku, prvotní ošetření a léčbu náhle vzniklých stavů ohrožujících život.
Studenti budou seznámeni i s problematikou urgentní medicíny v podmínkách medicíny katastrof, tj. se zaměřením na hromadný výskyt postižených při hromadných neštěstích, za mimořádných situací, při katastrofách a nevojenských krizových situacích.
Student by měl pochopit odlišnosti péče prvního kontaktu mimo nemocnici na základě nediferencovaných symptomů, složitost práce na operačním středisku, důležitost určení vhodného cílového zdravotnického zařízení stanovit a pochopit priority ošetření s důrazem na základní vitální funkce.