Charles Explorer logo
🇨🇿

Primární a komunitní péče

Předmět na 1. lékařská fakulta |
B02808

Sylabus

Tematické bloky přednášek:

1. Současná organizace gynekologické primární péče v České republice.

2. Organizace práce v gynekologické ambulanci, speciálně zaměřené gynekologické ambulance. Dokumentace v gynekologické ambulanci. Preventivní gynekologické prohlídky - úloha porodní asistentky, depistáž, dispenzarizace.

3. Současná organizace prenatální péče těhotných žen v České republice. Význam prenatální péče o těhotnou ženu. Dokumentace v prenatální poradně.

4. Organizace práce porodní asistentky v péči o těhotnou ženu, zdravotně výchovná činnost porodní asistentky v prenatální poradně, podíl porodní asistentky na prenatální péči a diagnostice v jednotlivých trimestrech gravidity.

5. Péče o těhotnou ženu při fyziologickém průběhu těhotenství, vstupní vyšetření v poradně, evidence těhotných žen. Frekvence návštěv, pravidelně prováděná vyšetření, termínovaná vyšetření.

6. Úloha porodní asistentky v péči o ženu s rizikovým či patologickým průběhem těhotenství, zdravotně výchovná činnost porodní asistentky. Rizikové faktory, screening VVV, specializovaná péče o ženu s rizikovým nebo patologickým průběhem těhotenství.

7. Význam psychoprofylaktické přípravy k porodu, obsahová náplň psychoprofylaxe, zdravý životní styl v době těhotenství, příprava na rodičovství.

8. Metodika kurzu přípravy na porod pro těhotnou ženu a rodičovské páry. Využití alternativních metod v těhotenství (aromaterapie, masáže), rehabilitační a relaxační techniky zabezpečující optimální průběh těhotenství.

9. Komunitní ošetřovatelská péče v porodní asistenci. Organizace poskytování porodnické a gynekologické ošetřovatelské péče klientkám a jejich rodinám v rámci komunitního ošetřovatelství. Úloha komunitní porodní asistentky v rámci specifické péče o reprodukční zdraví ženy všech období jejího života.

10. Analýza zdravotní, psychické a sociální situace žen, novorozenců a jejich rodin. Identifikace potřeb a stanovení adekvátního plánu ošetřovatelské péče k jejich uspokojení.   Tematické bloky cvičení:

1. Práce s dokumentací gynekologických ambulancí.

2. Gynekologické nástroje, gynekologická vyšetření.

3. Práce s dokumentací prenatální poradny.

4. Práce s plánem zdravotně výchovné činnosti porodní asistentky.

5. Práce s těhotenskou legitimací.

6. Péče o ženu s rizikovým či patologickým průběhem těhotenství, dokumentace.

7. Tvorba obsahových náplní jednotlivých lekcí psychoprofylaktické přípravy k porodu.

8. Využití jednotlivých alternativních metod v průběhu těhotenství, relaxační techniky.

9. Práva rodičů, práva dítěte. Dokumentace komunitní péče.

10. Sociální práce porodní asistentky.

11. Zhotovení plánu ošetřovatelské péče pro komunitní péči.

Anotace

Anotace:

Předmět je součástí komplexu předmětů profilujících studenty k působnosti v ambulantní péči. Připravuje je pro práci porodní asistentky v ambulantní péči, v komunitě, pro zvládnutí zdravotnické výchovy, pro propagaci zdraví, pro zvládnutí preventivních programů na místní, národní a mezinárodní úrovni.

Cíl předmětu:

- znát zásady a systém primární a komunitní péče v porodní asistenci.