Charles Explorer logo
🇨🇿

Postupy v porodní asistenci 2

Předmět na 1. lékařská fakulta |
B02814

Sylabus

Tematické bloky přednášek: A: Fyziologické těhotenství Organizace práce porodní asistentky v péči o těhotnou ženu. Vyšetření těhotné ženy /anamnéza, vyšetření - celkové, zevní, vaginální, laboratorní vyšetřovací metody/. Porodnické vyšetřovací metody /CTG, amnioskopie, UZ, AMC, kordocentéza/. Porodnický screening / vyšetření těhotné ve druhém a třetím trimestru/. Sociální a právní ochrana těhotné ženy Tematické bloky cvičení: Harmonogram prenatální péče, vedení dokumentace, porodnická anamnéza. Zevní a vnitřní vyšetření, záznam do dokumentace. Péče o těhotnou ženu při vyšetření s ohledem na biopsychosociální potřeby ženy, individualizovaná ošetřovatelská péče. Příprava a asistence porodní asistentky u speciálních vyšetřovacích metod. Zdravý životní styl, pohybové aktivity v průběhu těhotenství. Právní a sociální poradenství pro těhotné. B: Fyziologický porod Organizace a systém práce na porodním sále, vybavení a zařízení porodnického komplexu. Příjem rodičky k porodu, posouzení stavu rodičky při příjmu na porodní sál, povinnosti porodní asistentky. Dokumentace na porodním sále, porodnická křivka. Příprava rodičky k porodu. Průběh fyziologického porodu, porodnické vyšetření, porodnické nálezy, mechanismus porodu. Sledování průběhu porodu, monitorování stavu plodu v průběhu porodu. Porodní bolest a její mechanismy. Komunikace s rodičkou během porodu, komunikace s doprovázejícími rodičku k porodu. Etický a psychologický přístup v péči o rodící ženu. Tematické bloky cvičení: Ošetřovatelská péče o rodičku při příjmu na porodní sál. Vedení porodnické dokumentace. Porodnické vyšetření zevní, vnitřní. Příprava rodičky k porodu. Ošetřovatelská péče o rodičku v průběhu I. doby porodní. Sledování průběhu porodu, monitorování stavu plodu v průběhu porodu. Hodnocení CTG záznamu v průběhu porodu. Relaxační techniky v průběhu I. doby porodní (masáže, aromaterapie, hydroterapie). Farmakologické a nefarmakologické metody zvládání bolesti při porodu, význam osoby blízké při porodu. Ošetřovatelská péče o rodičku v průběhu II. doby porodní. Příprava porodní asistentky k porodu, příprava pomůcek k porodu. Vedení fyziologického porodu, spolupráce s rodičkou. Ošetřovatelská péče o rodičku v průběhu III. doby porodní. Asistence při ošetření porodního poranění. Příprava prostředí a pomůcek, technika ošetření novorozence na porodním sále. Ošetřovatelská péče o rodičku s epidurální analgezií na porodním sále. Ošetřovatelská péče o rodičku po fyziologickém porodu na porodním sále. C: Fyziologické šestinedělí

1. Průběh fyziologického šestinedělí

2. Screening porodní asistentky v šestinedělí, vedení dokumentace.

3. Výživa ženy v šestinedělí.

4. Laktace, techniky kojení, péče o prsy, prevence komplikací.

5. Psychologická problematika v období šestinedělí.

6. Sociálně právní problematika v období šestinedělí.

7. Systém rooming-in. Tematické bloky cvičení: Ošetřovatelská péče u ženy po spontánním porodu. Sledování fyziologických funkcí, kontrola krvácení, zavinování dělohy. Ošetřovatelská péče u ženy během laktace, péče o prsy, podpora kojení, techniky kojení Hygienická péče v šestinedělí, kontrola porodního poranění.

Anotace

Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický a je profilujícím předmětem pro porodní asistentku.

Obsah předmětu tvoří základ profesionálních dovedností porodních asistentek a patří ke komplexu základních odborných předmětů. Umožňuje studentům získat základní manuální zručnost a jistotu bezpečného a kvalitního provádění odborných výkonů. Cílem předmětu je profesní příprava porodní asistentky pro komplexní ošetřovatelskou péči o ženu v průběhu těhotenství, porodu, šestinedělí.