* Tematické bloky přednášek: 1. Úvod do předmětu, výzkum v historii, výzkum ve 21. století, grantové projekty. 2. Obecné rozdělení výzkumu-výzkum základní (badatelský), klinický, metodologický, aplikovaný, ošetřovatelský. Význam výzkumu. Využití výzkumu. 3. Úloha výzkumu ve zdravotnictví, výzkum klinický, výzkum organizace a řízení ve zdravotnictví, výzkum zdravotnické techniky. 4. Účast porodní asistentky ve výzkumu, porodní asistentka jako výzkumnice. Výzkumný proces, charakteristika výzkumu a průzkumu v porodní asistenci. 5. Kvantitativní a kvalitativní výzkum v porodní asistenci. 6. Fáze výzkumu. Přípravná fáze výzkumu. 7. Techniky výzkumu. Sběr dat, zpracování empirických dat. 8. Interpretace, praktická aplikace, závěrečná zpráva z výzkumu. 9. Využití EBP v porodní asistenci.
* Tematické bloky cvičení: 1. Vymezení výzkumných problémů - příklady. 2. Formulace cílů - příklady. 3. Formulace výzkumných otázek, hypotéz - příklady. 4. Navržení výzkumné techniky - příklady. 5. Navržení výzkumného plánu - příklady. 6. Statistické výpočty - postup. 7. Analýza získaných dat. 8. Interpretace výsledků výzkumu. Sestavení výzkumné zprávy.9. Samostatné sestavení vlastního výzkumného problému.
Předmět seznamuje studenty se základy vědecké práce zejména v oboru zdravotnictví a sociálně-společenských věd se zvláštním zřetelem k oboru porodní asistence. Po jeho absolvování má student přehled a bude schopen vysvětlit, či aplikovat rozdíl mezi vědeckým a nevědeckým přístupem; druhy výzkumu, etické otázky výzkumu a zdroje lidského poznání; základní metody vědecké práce - výzkumu kvalitativního a kvantitativního; jak správně
číst a orientovat se ve vědecké literatuře, evaluaci odborného textu; výzkumný proces a jeho fáze; podstatu výzkumu ve zdravotnictví se zaměřením na obor porodní asistence - EBMid/EBP; online nástroje pro průzkumy, management - přípravu - import dat, vizualizaci dat, popisnou statistiku.