* Tematické bloky přednášek:
1. Psychologický a sociologický rozbor profese porodní asistentky, predikce úspěšné práce. Adaptace na náročnou profesi. Kritické myšlení. Vyhoření, relaxační metody.
2. Psychosociální problematika v ženském lékařství. Vývojové aspekty, proces identifikace s ženskou rolí. Komplexní bio-psycho-sociální přístup k ženám ve zdraví a v nemoci ve všech obdobích jejich života.rpersonální vztahy ve zdravotnictví. Vztah porodní asistentka X lékař X pacientka X rodina pacientky. Komunikace, neverbální komunikace. Komunikační bariéry a komunikační pasti. Profesionální chování.
3. Psychosociální problematika v ženském lékařství. Vývojové aspekty, proces identifikace s ženskou rolí. Komplexní bio-psycho-sociální přístup k ženám ve zdraví a v nemoci ve všech obdobích jejich života.
4. Psychosociální problematika v dětské gynekologii a v ambulanci dětské gynekologie. Možné reakce při plánované a akutní hospitalizaci - změny potřeb. Ošetřovatelské diagnózy a záznamy do zdravotnické dokumentace.
5. Psychosociální problematika v Centru asistované reprodukce. Možné reakce při plánované a akutní hospitalizaci - změny potřeb. Ošetřovatelská péče, diagnózy. Vedení záznamů zdravotnické dokumentace.
6. Psychosociální problematika nechtěného těhotenství. Psychosociální problematika ukončeného těhotenství z genetické indikace plodu nebo onemocnění matky. Možné reakce při plánované a akutní hospitalizaci - změny potřeb. Ošetřovatelská péče, diagnózy. Vedení záznamů zdravotnické dokumentace.
7. Těhotenství, porod, šestinedělí jako náročné životní situace. Faktory ovlivňující prožívání a chování během těhotenství, za porodu a v šestinedělí.
8. Rizikové a patologické těhotenství. Psychosociální problematika po porodu těžce nezralého novorozence. Psychosociální problematika po porodu mrtvého plodu. Možné reakce při plánované a akutní hospitalizaci - změny potřeb. Ošetřovatelská péče, diagnózy. Vedení záznamů zdravotnické dokumentace.
9. Psychosociální problematika onemocnění ženských pohlavních orgánů - konzervativní léčba. Psychosociální problematika onemocnění ženských pohlavních orgánů - operační léčba (onkogynekologie, urogynekologie, endoskopická operativa, operace prsů). Možné reakce při plánované a akutní hospitalizaci - změny potřeb. Ošetřovatelská péče, diagnózy. Vedení záznamů zdravotnické dokumentace.
Předmět je koncipován jako teoreticko – praktický. Řeší problematiku psychologie klientek a jejich rodin ve zdraví i nemoci. Znalosti ze zdravotnické psychologie přispějí ke kvalitnějšímu poznání pacientek/klientek zdravých i nemocných a k pochopení jejich potřeb i problémů.
Prohlubuje znalosti o specifických situacích, spjatých se zrozením. Seznamuje studenty se základní psychologickou problematikou spjatou s onemocněním, informuje o typických způsobech prožívání, uvažování i chování v jednotlivých fázích nemoci.
Poskytuje poznatky o specifických situacích, spjatých se zrozením a smrtí. Poskytuje poznatky o profesi porodní asistentky z hlediska psychologického a sociologického.Cvičení jsou zaměřena na nácvik dílčích komunikačních dovedností a technik jako podmínek pro správné profesionální chování.
Je zdůrazněn aspekt sebepoznávání.