Charles Explorer logo
🇬🇧

Emergency medicine

Class at First Faculty of Medicine |
B02960

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický. Cílem je poskytnout studentům potřebné teoretické znalosti a praktické dovednosti v oblasti diagnostiky a prvotních léčebných opatření u stavů vyžadujících neodkladnou péči v přednemocniční etapě a na pracovišti urgentního příjmu nemocnice.

Dále si studenti osvojí potřebné organizační znalosti při zajišťování návaznosti na nemocniční neodkladnou péči při definitivním směrování závažně nemocných či zraněných pacientů, a to jak při jednotlivém, tak i hromadném výskytu. Studenti se seznámí také se stavem řízení a organizací pracovišť zdravotnické záchranné služby, urgentních příjmů nemocnic a krizovým managementem.

Výuka je organizována formou přednášek s podporou e-learningu. Obsahové zaměření výuky (počet kontaktních hodin výuky): 1. blok: Krizový management mimořádných událostí (prezenční 4 hodiny, kombinované 4 hodiny) ú Mimořádné události a katastrofy (typy katastrof, definice katastrofy a medicíny katastrof, spektrum postižení).

Krizová připravenost (definice, legislativní zázemí, orgány krizového řízení a jejich úkoly, organizace ve zdravotnictví, základní pojmy, plán krizové připravenosti zdravotnického zařízení). Hromadný výskyt postižených (základní pojmy, zdravotnický záchranný řetězec, zdravotnická záchranná služba, traumatologický plán nemocnice - základní úkoly, organizace práce při hromadném příjmu, třídění pacientů).

Evakuace nemocnic (zásady evakuace, evakuační plán). Ochrana obyvatelstva (definice a základní pojmy, hlavní zásady, prostředky individuální ochrany, základní vybavení domácnosti, informování obyvatelstva, vzdělávání). ú Integrovaný záchranný systém.

Krizový management a jeho součinnost v rámci integrovaného záchranného systému. Mimořádné události, medicína katastrof a hromadných neštěstí.

Sled postupů, poskytování přednemocniční neodkladné péče (PNP). Úkoly sestry při zabezpečení pacientů na místě, při třídění a ošetření raněných, při kontrole před a během transportu, komunikace se zdravotnickým operačním střediskem, směrování, předání pacientů do zdravotnického zařízení. ú Zdravotnické operační středisko. Úvod do problematiky, systém tísňových volání v ČR a ve světě, JETČV 112 a národní tísňová čísla. Základní principy fungování operačního střediska.

Definice a rozdělení, procesní režim zpracování tísňové výzvy. Prostorová a funkční integrace.

Kapacitní dimenzování a prostorové uspořádání. Poslání ZOS, úkoly v síti zdravotnických zařízení v ČR, úkoly v rámci činností ZZS - příjem tísňové výzvy, operační řízení, informační služby a telemedicína. 2. blok: Komunikační technologie (prezenční 4 hodiny, kombinované 4 hodiny) ú Úvod do problematiky.

Telefonní systém (tísňové linky, koordinační linky, datové přenosy atd.). Radiové systémy.

Geografické informační systémy, lokalizační technologie, lokalizace tísňových volání. Možnosti a limity spolupráce různých technologií, CAD. ú Vedení telefonického hovoru - Příjem tísňové výzvy, lokalizace, navigace, geografické informační systémy.

Příjem tísňové výzvy, klasifikace událostí, obecná část - formalizovaný a volný přístup, chyby a úskalí. Příjem tísňové výzvy, klasifikace událostí - speciální část.

Indikace a její význam, stupně naléhavostí, kompetence jednotlivých druhů výjezdových skupin. ú Telefonicky asistovaná první pomoc, telemedicína, telefonicky asistovaná medikace, telefonicky asistovaná neodkladná resuscitace. Psychosociální emergence, základy krizové intervence. ú Činnost zdravotnického operačního střediska při mimořádné události.

Objasnění pojmu MU (hromadné neštěstí, katastrofy, živelné pohromy, epidemie atd.). Legislativní podmínky pro řešení mimořádné události.

IZS, stav nebezpečí, nouzový stav, stav ohrožení státu, poplachové stupně, záchranné a likvidační práce. Práce ZOS při mimořádné události, příprava na mimořádnou událost (dlouhodobá, operativní, traumatologické, evakuační a krizové plány), identifikace mimořádné události, svolávání záloh, spolupráce s dalšími složkami IZS, operační řízení (zajištění běžného provozu, komunikace se zdravotnickými zařízeními, koordinace distribuce poskytování informací (rodina, média). ú Triáž - Metody třídění pacientů při MU, třídící karty.

Simulace likvidace různých typů MÚ, včetně třídění raněných. Dokumentace při likvidaci MU.

Vytvoření situační zprávy. ú Záchranné a likvidační práce - Provádění a organizace záchranných a likvidačních prací při společném zásahu složek integrovaného záchranného systému. Organizace činností zdravotnických složek při provádění záchranných a likvidačních prací v místě mimořádné události podle aktuálních poznatků medicíny katastrof.

Taktiku zásahu v závislosti na typu mimořádné události a aktuálních podmínkách. Zdravotnická dokumentace v podmínkách mimořádné události.

Prostředky osobní ochrany. Modelové řešení mimořádné události. 3. blok: Vybrané stavy v urgentní medicíně (prezenční 7 hodin, kombinované 7 hodin) ú Zajišťování vitálních funkcí při závažných stavech v přednemocniční péči ú Základní postupy v přednemocniční péči, postup na místě zásahu. Úkoly sestry při diagnostických a terapeutických výkonech v přednemocniční neodkladné péči.

Neodkladná resuscitace v podmínkách PNP, kyslíková terapie, vstupy do cévního řečiště, punkce a drenáž dutiny hrudní, výplach žaludku v podmínkách PNP, krvácení a jeho zástava, diferenciální diagnostika. ú Specifické ošetřovatelské postupy při jednotlivých kritických stavech v urgentní medicíně: Popáleninové trauma, Úraz elektrickým proudem, Tonutí, strangulace (oběšení, škrcení, rdoušení), první pomoc, odborná pomoc. ú Neodkladná péče o pacienta s šokovým syndromem, s náhlým postižením dýchání, s neúrazovou poruchou vědomí, péče o intoxikovaného, péče o pacienta s náhlým postižením oběhového systému, s úrazem hrudníku, břicha, pánve, retroperitonea, s náhlou příhodou břišní chirurgické neúrazové povahy, péče o polytraumatizovaného, mimořádná událost s větším počtem poraněných, neodkladná péče o pacienta s poraněním končetin, páteře a míchy v přednemocniční neodkladné péči, s kraniocerebrálním poraněním, se závažným gynekologicko-porodnickým stavem ú Neodkladná péče o kriticky postižené pacienty dětského věku

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický. Cílem je poskytnout studentům potřebné teoretické znalosti a praktické dovednosti v oblasti diagnostiky a prvotních léčebných opatření u stavů vyžadujících neodkladnou péči v přednemocniční etapě a na pracovišti urgentního příjmu nemocnice.

Dále si studenti osvojí potřebné organizační znalosti při zajišťování návaznosti na nemocniční neodkladnou péči při definitivním směrování závažně nemocných či zraněných pacientů, a to jak při jednotlivém, tak i hromadném výskytu. Studenti se seznámí také se stavem řízení a organizací pracovišť zdravotnické záchranné služby, urgentních příjmů nemocnic a krizovým managementem.

Výuka je organizována formou přednášek s podporou e-learningu.