* Obsahové zaměření výuky (počet kontaktních hodin výuky): 1. Blok: Specifika intenzivní péče v pediatrii (prezenční 20 hodin, kombinovan é 6 hodin)
ú Organizace intenzivní péče v pediatrii a neonatologii. Systém péče o děti v ČR, základní epidemiologická data, role sestry specialistky v intenzivní péči o děti, péče zaměřená na rodinu, komunikace sestry specialistky s dítětem a rodinou pacienta a v týmu, etické otázky v intenzivní péči v pediatrii, bezpečnost a kvalita péče, kultura bezpečnosti pacienta, technologické zajištění intenzivní péče v pediatrii, nemocniční informační systém, dokumentace, přístroje.
ú KPR u dětí. Anatomické odlišnosti dýchacích cest a kardiovaskulárního oběhu dítěte. Odlišnosti v zahájení základní neodkladné resuscitace u dětí, odlišnosti v rozšířené neodkladné resuscitaci u dětí, farmakoterapie, poresuscitační péče u dětí.
ú Vysoce specializovaná ošetřovatelská péče o dětského pacienta v kritickém stavu. Náhlé a kritické stavy u dětí. Indikace k umístění dítěte na ARO a JIP (poruchy vědomí, křeče, respirační selhání, poruchy cirkulace, trauma, polytrauma, intoxikace, jaterní selhání, ledvinné selhání, poruchách vnitřního prostředí). Vysoce specializovaná ošetřovatelská péče. Monitorace vitálních funkcí neinvazivní i invazivní cestou v pediatrické IP: Indikace monitorování vitálních funkcí, monitorování respirace, monitorování oběhového systému, neuromonitoring, zvláštnosti dětského věku. Praktické základy ošetřování dětského pacienta v rámci intenzivní péče. Zhodnocení klinického stavu, fyziologické odchylky vitálních funkcí v dětském věku, hodnocení vodní bilance a záznam přesné bilance. Patologie, fyziologie, diagnostika a postupy při funkčních poruchách životně důležitých orgánů a systémů - zejména respiračního, kardiovaskulárního a centrálního nervového systému, při závažných funkčních poruchách krvetvorby, ledvin, metabolismu, praktické aspekty odběru biologického materiálu u dětí v intenzivní péči - venepunkce, oděr krve z arteriální linky, odběr moče, asistování při odběru mozkomíšního moku, odběr mikrobiologického materiálu, komunikace sestry s dítětem a rodinou před, během a po odběru.
ú Vysoce specializovaná ošetřovatelská péče o dítě s oběhovým selháním. Ošetřovací postupy u dětí s oběhovou nedostatečností. Rozpoznání příznaků oběhové nedostatečnosti a odlišnosti průběhu u dětí. Léčba oběhového selhání. Typické diagnostické a léčebné postupy (katetrizace, mimotělní oběh, léčba poruch rytmu, vrozených srdečních vad, transplantace, Zásady podávání vazoaktivních léků u dětí, cévní přístupy, invazivní monitorace.
* ú Vysoce specializovaná ošetřovatelská péče o dítě s respiračním selháním. Monitorace. Zajištění dýchacích cest. Asistence při intubaci. Odsávání pacienta z dýchacích cest, udržení průchodnosti dýchacích cest. Hygienická péče o pacienta vyžadujícího UPV. Ošetřování pacientů při odvykávání od UPV, Syndrom respirační tísně a surfaktant: Definice SRT a jeho příčiny, patofyziologie a klinický obraz, léčba, surfaktanty, způsob a časování podání, CPAP. Oxygenoterapie: Transport kyslíku a disociační křivka HbO2 a základní fyziologie oxygenace; indikace, dávkování, způsob podání a monitorace. Typické stavy a terapeutické postupy.
ú Vysoce specializovaná ošetřovatelská péče o dítě s postižením CNS. Specifika péče o dětského pacienta s křečovými stavy, poruchou vědomí, specifika diagnostických a terapeutických metod.
ú Vysoce specializovaná ošetřovatelská péče o dítě s postižením ledvin. Péče o dětského pacienta vyžadujícího RRT, s poruchou vodního a elektrolytového hospodářství, acidobazické rovnováhy. Praktický přístup k polohování pacientů se selhávajícími vitálnímu funkcemi.
ú Vysoce specializovaná ošetřovatelská péče o dítě se závažným infekčním onemocněním a v šokovém stavu. Péče o dětského pacienta s infekční problematikou, sepsí, multiorgánov ým selháním, vrozeným imunodeficitem, infekcí způsobenou ATB rezistentními mikroorganismy, život ohrožujícími virovými nemocemi, nozokomiálními nemocemi
ú Vysoce specializovaná ošetřovatelská péče o dítě s postižením gastrointestinálního systému. Typické stavy a terapeutické postupy, náhlé příhody břišní, vrozené poruchy metabolismu, diabetická ketoacidóza,
ú Výživa dítěte v intenzivní péči. Přehled enterální výživy u dětí vyžadujících IP. Parenterální výživa a její zajištění: Problematika tělesných tekutin a vodního hospodářství v dětském věku, indikace parenterální výživy, technické zajištění parenterální výživy, potřeba jednotlivých živin, příklad kalkulace kompletní parenterální výživy, prostředky parenterální výživy, přípravky parenterální výživy, komplikace parenterální výživy.
ú Účelná hemoterapie v dětské intenzivní péči. Indikace hemoterapie v dětském věku, přehled jednotlivých přípravků, indikace TRF ERK, indikace a kontraindikace podání FFP, indikace TRF trombo, organizační zajištění, komplikace podání jednotlivých TRF přípravků. Specifika dávkování. Hematologické a onkologické nemoci dětské intenzivní péči. Péče o pacienta s transplantací kostní dřeně.
ú Závažné úrazy a intoxikace v dětském věku. Intenzivní péče u chirurgických pacientů. Zajištění dítěte se závažným úrazem (polytrauma, břišní a hrudní úraz, závažný popáleninový úraz, tonutí, hypotermie, hypertermie, zneužívané dítě) a zajištění dětského pacienta při transportu do jiného zdravotnického zařízení.
ú Chronická resuscitační péče u dětí. Definice chronické resuscitační péče, příčina chronické resuscitační péče, aspekty komunikace s rodiči dítěte v chronické resuscitační péči, neinvazivní ventilace, domácí chronická resuscitační péče. Kriticky nemocný dětský pacient s nepříznivou prognózou, etické aspekty komunikace s rodiči nemocného dítěte. Paliativní péče v pediatrii. Etické otázky smrti a umírání. Dárcovství orgánů. Psychohygiena pečujících. 2. Blok: specifika intenzivní péče v neonatologii (prezenční 10 hodin, kombinované 4 hodiny)
ú Organizace intenzivní péče v neonatologii. Systém péče o novorozence v ČR, základní epidemiologická data, role sestry specialistky v intenzivní péči o novorozence, péče zaměřená na rodinu, etické otázky v intenzivní péči v neonatologii, bezpečnost a kvalita péče, technologické zajištění intenzivní péče v pediatrii a neonatologii, nemocniční informační systém, dokumentace, přístroje, práce a komunikace sestry specialistky s rodinou pacienta a v týmu, třístupňový regionální diferencovaný systém péče; peri- neonatální úmrtnost - definice, vývoj, evropská a česká specifika; peri- neonatální morbidita, incidence, vývoj, perspektivy; terminy: perinatologická centra, viabilita plodu, antenatální steroidy, surfaktant, transport plodu v děloze.
ú Rozdělení novorozenců podle trvání těhotenství a hmotnosti a jejich postnatální adaptace: NENPH, NVNPH, NNPH, hypotrofie a intrauterinní růstová retardace; kardiopulmonální adaptace: první vdech, přestavba oběhu, fyziologické hodnoty vitálních funkcí, systémová a plicní vaskulární rezistence, změny parciální tenze O2, PDA, FO; mateřská onemocnění, onemocnění placenty a plodu - vliv na adaptaci.
ú Vysoce specializovaná ošetřovatelská péče o kriticky nemocného novorozence. Asfyxie, nízká porodní hmotnost, nezralost, dědičné poruchy metabolismu vyžadující IP, poruchy dýchání a krevního oběhu u novorozenců, infekce, postižení CNS (hypoxie & krvácení, infekce, křeče nejasného původu). Závažná žloutenka. Hypoglykémie. Novorozenec drogově závislé matky. Transport novorozence.
KPR u novorozenců. Specifika KPR u novorozence, perinatální asfyxie, MAS: Incidence perinatální tísně plodu a novorozence; materiální, technické a personální předpoklady pro správně vedenou resuscitaci; 4 stupně resuscitace; novinky a specifika resuscitace novorozence.
Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický. Cílem výuky pediatrické intenzivní péče (IP) je získání znalostí a dovedností nezbytných k poskytování IP kriticky nemocným dětem, včetně 19. roku věku, při respektování zvláštností péče u vyvíjejícího se organizmu. V teoretické části se studující v rámci odborných seminářů seznámí problematikou zvláštností monitorace a resuscitace dětí, fyziologie, patologie, diagnostiky a léčebných a ošetřovatelských postupů při funkčních poruchách životně důležitých systémů, imunologickou a infekční problematikou specifickou pro dětský věk, zvláštnosti analgosedace a anestézie v pediatrii.
Výuka je organizována formou přednášek a ně navazujících seminářů. Během seminářů budou zařazena témata směřující k nabytí specializovaných znalostí ošetřovatelské péči o děti a novorozence v intenzivní péči a rozbory kazuistik. Během seminářů se studenti mimo jiné seznámí také s vybavení nezbytným k intenzívní péči u dětí a s postupy při řešení naléhavých situací.