Fyziologie výživy.
Novorozenecká a kojenecká výživa, výživa dětí s nízkou porodní hmotností.
Vyšetření nutričního stavu dětského pacienta (Nutriční anamnéza; diagnóza malnutričního stavu; klinické hodnocení fyziologických funkcí; laboratorní screening).
Základy rehydratace, parenterální a enterální výživy u dětských pacientů.
Specializované nutriční postupy u DM I. typu
Specializované nutriční postupy při dětských GIT onemocněních (Etiologie, klinický obraz, diagnostika, léčebné možnosti, komplikace u jednotlivých onemocnění. Průjmy akutní infekční i neinfekční etiologie, chronické průjmy, zácpa. Nespecifické střevní záněty, celiakie, onemocnění slinivky břišní, cystická fibróza, Specializovaná nutriční opatření při jednotlivých typech onemocnění a cílená hydratace. Edukace dítěte a osob o dítě pečujících.)
Specializovaný nutriční postup při dědičných metabolických onemocněních (např. fenylketonurie, PKU)- Jejich podstata, novorozenecký a selektivní screening, dietní přípravky, potraviny pro zvláštní lékařské účely, praxe léčby. Dědičnost, rodičovství, těhotenství. Akutní onemocnění a dědičné poruchy metabolizmu. Co dělat když hladina PHE stoupá. Jak vypočítat obsah PHE v běžných potravinách - tabulky. Spolupráce s rodiči a dětmi.
Získání základních znalostí v oblasti fyziologie růstu, prospívání a psychomotorického vývoje v dětském věku od novorozeneckého období až po dospívání se specifickým zaměřením na potřeby výživy v jednotlivých dětských věkových skupinách. Seznámení se s nejčastějšími příčinami patologických stavů v pediatrii spojenými s poruchou výživy a prospívání.
Získání informací o nemocech souvisejících s patologickými stavy výživy ve smyslu malnutrice, obezity i dědičných metabolických onemocnění, které jsou typické pro dětský věk, nebo v dětství začínají. Osvojení si informací o možnostech léčby a možné nutriční intervenci.